امروز 8 شهریور برابر با 30 آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
  برترین ها: امروز 8 شهریور برابر با 30 آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

سال 30 پيش از ميلاد - روزي که کلئوپاترا خودکشي کرد

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
كلئوپاترا

كلئوپاترا Cleopatra ملكه يوناني تبار مصر پس از شكست تلاشهايش به منظور به دام انداختن "اوكتاويان" امپراتور روم براي حفظ حكومت يونانيان (جانشينان اسكندر كه خود از اعقاب آنان بود)، سي ام آگوست سال 30 پيش از ميلاد با نيش افعي دست به خودكشي زد. وي قبلا با هدف ادامه حكومت اسكندريان بر مصر، ژوليوس سزار امپراتور روم را به دام عشق خود گرفتار كرده بود و پس از او، ماركوس آنتونيوس را دلبند و شوهر خود ساخته بود كه در جنگي كه ميان اوكتاويان (جانشين ژوليوس سزار) و ماركوس روي داد ماركوس شكست خورد. كلئوپاترا كه تاريخ مصرف ماركوس را پايان يافته ديده بود با نيرنگ وي را وادار به خودكشي كرد تا بتواند اوكتاويان را به دام اندازد كه موفق نشد.

132 ق - قلع و قمع بازماندگان بني ‏اميه توسط بني ‏عباس

پس از قيام ابومسلم خراساني و سرنگوني دولت بني‏اميه، خاندان بني عباس به قدرت رسيدند و به كشتار وسيع امويان دست زدند. اين قتل‏ عام‏ها به حدي رسيد كه ابوالعباس، خليفه‏ ي اول عباسي به سفّاح يعني خونريز شهرت يافت. سفاح تنها دريك جلسه ‏ي مهماني، هفتاد نفر از بزرگان بني‏اميه را احضار كرد و كشت. سپس بر روي نعش آن‏ها سفره انداخت و طعام خورد و نفسي به راحتي كشيد.

1790 - تهيه اولين مداد جهان توسط "نيكولا كِنْتِه" مخترع آلماني

در 30 اوت 1790م نيكولا كِنتِه براي سهولت در نوشتن از نوعي زغال نرم به نام گرافيت استفاده كرد و براي جلوگيري از آلودگي دست به هنگام نوشتن، گرافيت را ميانِ دو قطعه چوب قرار داد. بدين ترتيب مداد اختراع شد. امروزه يكي از انواع مداد كه در نقاشي مورد استفاده قرار مي‏گيرد به نام اين مخترع، به مداد كِنته معروف است.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

1521 - بلگراد و بوداپست در دست عثماني

29 آگوست 1521 بلگراد و 29 آگوست سال 1526 بوداپست به تصرف عثماني درآمدند و بارديگر دولت استانبول (قسطنطنيه) كه جانشين دولت روم شرقي شده بود حاكم بر اروپاي جنوبي و مركزي (بالكان و منطقه دانوب) شد و اين وضعيت قرنها باقي ماند. پيشروي عثماني در آن منطقه با فتح كوزوو در سال 1389 آغاز شده بود. بلگراد = بيلگراد = بيوگراد (پايتخت صربستان) در زبان اسلاوها به مفهوم «شهر سفيد» است. اين شهر دو ميليوني از قديمي ترين شهرهاي اروپاست كه قبلا به ترتيب: وينكا، سينگيدونوم و ناندورفهروار Nandoffehervar ناميده مي شد. بلگراد در طول دو هزار و شش سال 54 حمله نظامي را از سر گذرانيده است كه گلوله باران شدن طولاني آن در آغاز جنگ جهاني اول معروف است.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟   
جنگ موهاكس (موهاچ)

 بوداپست (پايتخت مجارستان) پس از پيروزي عثماني ها در جنگ موهاكس (موهاچ) به تصرف دولت استانبول درآمد. اين شهر از ادغام شهرهاي بودا Buda (آب) و پشت Pesht (پست) به وجود آمده است. اين دو شهر در پي افزايش جمعيت و گسترش، به صورت يك شهر واحد درآمده اند كه اين شهر بوداپست (بوداپشت) نام گرفته است. مردمان ساكن در صربستان، مجارستان، بلغارستان و مناطق اطراف آنها عمدتا آسيايي هايي هستند كه امپراتوري ايران در طول قرنها مانع مهاجرت آنان به ايران زمين شده و آنان را به اروپا فراري داده بود.

1286 - امضاي معاهده ننگين تقسيم ايران بين روسيه و انگليس

روسيه و انگلستان از سال‏ها قبل رقابت شديدي بر سر منافع خود در ايران داشتند. هر امتيازي كه يكي از اين دو كشور به دست مي‏آورد، ديگري سعي مي‏كرد، مشابه آن را تحصيل كند. اگر دولتمردان ايران به سوي روسيه تمايل مي‏يافتند، انگلستان تلاش مي‏كرد كه آنها را از صحنه خارج سازد و اگر نفوذ انگليس در حكومت ايران گسترش مي‏يافت، روسيه به وسايلي متوسل مي‏شد تا آن وضع را تغيير دهد. علي‏رغم اين همه رقابت و اختلاف، پس از انقلاب مشروطه، ناگهان بين روسيه و انگليس توافقي حاصل مي‏شود كه به موجب آن، ايران به مناطق نفوذ تقسيم مي‏شود. بر اساس قرارداد تقسيم ايران، منطقه مركزي كشور، بي‏طرف اعلام شد. مناطق شمال و قسمتي از غرب ايران، تحت كنترل روسيه قرار گرفت و نواحي جنوبي نيز به منطقه نفوذ انگليس تبديل گرديد. اين قرارداد در حالي امضا شد كه حكومت ايران به علت بي‏كفايتي شاهان قاجار، به قدري تضعيف شده بود كه روسيه و انگليس براي انقعاد اين قرارداد، حتي با دولت ايران نيز مشورت نكردند. اين پيمان كه به قرارداد 1907 مشهور شد خشم مردم ايران را برانگيخت و مجلس شوراي ملي نيز با آن مخالفت كرد. علي‏رغم امتناع مجلس از تصويب اين قرارداد، نيروهاي روس و انگليس، تا پس از انقلاب كمونيستي در شوروي، از ايران خارج نشدند.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

1922 - روز عید «ظفر» در ترکیه

ميهندوستان ترک به فرماندهي مصطفي کمال (آتاتورک) نبرد 4 روزه با يونان درDumlupinar را بردند که در منطقه کوتاهيه روي داده بود و آخرين نبرد بزرگ دو نيرو بود. به همين مناسبت سي ام آگوست در جمهوري ترکيه روز پيروزي نامگداري شده و يک روز ملي است. پس از شکست امپراتوری عثمانی در جنگ جهاني اول، يونانيان براي جداساختن مناطق يوناني نشين پيشين آناتولي که ريشه در دوران باستان دارد به اين مناطق نيروي نظامي فرستادند که ترکها و عمدتا «خودجوش» دست به مقاومت طولاني زدند. قدرت هاي وقت در عمل از دعاوي يونانيان حمايت مي کردند. اگر مقاومت آن زمان ترکها نبود اينک کشوري به نام جمهوري ترکيه وجود نداشت.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

1953 - تعیین جایزه برای نشان دادن مخفیگاه دکتر مهدی آذر، دکتر فاطمی و ملک اسماعیلی

هشتم شهریور 1332 (30 آگوست 1953) و 11 روز پس از براندازی 28 امرداد آن سال، فرمانداری نظامی تهران با صدور اعلامیه ای که به مدت دو روز و هر روز چندبار از رادیو ایران پخش شد از کسانی که از مخفیگاه ملک اسماعیلی معاون سابق دکتر مصدق، دکتر حسین فاطمی وزیر امورخارجه کابینه او، دکتر مهدی آذر ناسیونالیست بنام و وزیر فرهنگ، مهندس حقشناس وزیر راه سابق و چند تن دیگر از جمله خلیل ملکی رئیس جنبش معروف به نیروی سوم اطلاع دارند خواست که جریان را به آن سازمان اطلاع دهند. در این اعلامیه آمده بود که این مقامات از ظهر روز 28 امرداد خودرا پنهان کرده اند و تلاش ماموران برای یافتن آنان به جایی نرسیده است. در پایان دومین روز پخش اعلامیه که به اعلامیه شماره 14 معروف شده بود از رادیو، دو سطر بر آن اضافه شده بود و آن اینکه یابندگان این مقامات نه تنها از مزایای ویژه برخوردار خواهند شد بلکه پاداش نقدی هم دریافت خواهند کرد. مبلغ پاداش اعلام نشده بود. باوجود این، هیچکس حاضر به دادن نشانی این مقامات سابق که از محبوبیت خاص نزد مردم برخوردار بودند نشد. دکتر فاطمی که بعدا دستگیر و اعدام شد ظهر روز 28 امرداد از خانه دکتر مصدق واقع در خیابان کاخ (فلسطین کنونی) که درعین حال محل کار نخست وزیر بود خارج شده بود.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
دکتر مهدي آذر

1360 - شهادت مظلومانه "رجايي" و "باهنر"

پس از عزل بني صدر از رياست جمهوري، دشمنان انقلاب، با از ميان بردن مسؤولين نظام قصد براندازي حكومت اسلامي را در سر مي‏پروراندند. در اين راستا، فاجعه هفتم تير سال 60 و شهادت آيت‏اللَّه بهشتي و 72 تن از ياران انقلاب، ثمره تصميم شيطاني استكبار جهاني و دشمنان جمهوري اسلامي بود. پس از آن، گرچه عكس العمل سريع، قاطع و انقلابي حضرت امام خميني(ره)، هرگونه ابتكار عمل را از دشمنان سلب نمود ولي كار به زعم دشمنان هنوز به اتمام نرسيده بود و طرح نابودي مسوولان طراز اول مملكت، در رأس فعاليت آنها قرار داشت. بدين ترتيب واقعه هشتم شهريور همان سال به وقوع پيوست و رييس جمهور محبوب، محمد علي رجايي و نخست وزير متفكر و دانشمندش، حجت الاسلام دكتر محمد جواد باهنر در انفجار دفتر نخست وزيري به درجه رفيع شهادت نائل آمدند. شهيد رجايي پس از پيروزي انقلاب، مسؤوليت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت و به دنبال تمايل مجلس، در مردادماه 1359، به عنوان اولين نخست وزير جمهوري اسلامي ايران به مجلس معرفي و برگزيده شد. سرانجام به دنبال عزل بني صدر، شهيد رجايي به رياست جمهوري انتخاب شده بود. شهيد باهنر نيز با داشتن سابقه مبارزاتي در عرصه انقلاب، با فرمان حضرت امام، به عضويت شوراي انقلاب اسلامي درآمد. ايشان پس از پيروزي انقلاب اسلامي به نمايندگي مردم كرمان در مجلس خبرگان قانون اساسي، نمايندگي مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و وزارت آموزش و پرورش رسيد و پس از انتخاب شهيد رجايي به رياست جمهوري، به عنوان نخست وزير به مجلس معرفي شد و با رأي قاطع مجلس، كابينه خود را معرفي كرده بود.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

    ۱۷۴۸ - زادروز ژاک لویی داوید نقاش فرانسوی، از پیشگامان سبک نئوکلاسیسیسم
    ۱۷۹۷ - زادروز مری شلی نویسندهٔ انگلیسی ، خالق فرانکشتاین

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژاک لویی داوید

    ۱۸۷۱ - زادروز ارنست رادرفورد فیزیکدان هسته‌ای اهل نیوزلند، برندهٔ جایزه نوبل شیمی سال۱۹۰۸
    ۱۹۳۰ - زادروز وارن بافت سرمایه‌گذار، تاجر و بشردوست آمریکایی

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
مری شلی

    ۱۹۵۴ - زادروز الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس از ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۴ تاکنون
    ۱۹۷۲ - زادروز کامرون دیاز مانکن و بازیگر آمریکایی، ایتالیایی، آلمانی و کوبایی

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
کامرون دیاز

    ۱۸۵۲ - ژاکوب هنریکوس وان هوف، فیزیکدان و شیمیدان هلندی.
    ۱۹۳۰ - وارن بافت، سرمایه‌گذار آمریکایی و ثروتمندترین مرد جهان.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
وارن بافت

    ۱۹۵۸ - آنا پولیتکوفسکایا، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر روس.

درگذشت‌ها

    ۳۰ (پیش از میلاد) - کلئوپاترا، هفتمین و مشهورترین ملکه مصر.
    ۱۱۸۱ - درگذشت الکساندر سوم پاپ کلیسای کاتولیک رم

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویلهلم وین

    ۱۹۲۸ - درگذشت ویلهلم وین فیزیکدان آلمانی
    ۱۹۴۰ - درگذشت جوزف جان تامسون فیزیکدان انگلیسی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۰۶، پدر جرج پاجت تامسون

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
جوزف جان تامسون

    ۲۰۰۳ - درگذشت چارلز برانسون بازیگر آمریکایی
    ۲۰۰۶ - درگذشت نجیب محفوظ نمایشنامه‌نویس مصری، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
چارلز برانسون

    ۲۰۱۳ - درگذشت شیموس هینی شاعر و نویسندهٔ اهل کشور ایرلند شمالی، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال
    ۱۹۶۱ - درگذشت شارل کوبورن، بازیگر آمریکایی و برنده جایزه اسکار بازیگری.

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
شیموس هینی

    ۱۹۶۳ - درگذشت اکسل استرود هال، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر آمریکایی.
    ۲۰۰۵ - درگذشت ملا عبدالکریم مدرس، مفسر، مترجم، شاعر و محقق بزرگ کرد

8 شهریور - 30 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
ملا عبدالکریم مدرس


*****
منابع:

-پايگاه نوشيروان کيهاني زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه