امروز 7 مهر برابر با 29 سپتامبر تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
  برترین ها: امروز 7 مهر برابر با 29 سپتامبر تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

سال 480 پیش از میلاد  - روزی که جنگ دریایی سالامیس روی داد

امروز ـ 29 سپتامبر، سالروز جنگ دریایی سالامیس است که در سال 480 پیش از میلاد میان ایران و اتحادیه یونانیان روی داد و ایران در آن موفق نشد. نیروی زمینی یونانیان در برابر ارتش ایران توان مقاومت نداشت و همه امید ژنرالهای یونانی به جنگ دریایی بود. مورّخان، تعداد کشتی های ایران را 400 تا 700 نوشته اند، ولی بیشتر این کشتی ها به دست عنصر ایرانی هدایت نمی شد. این کشتی ها متعلق به وابستگان به ایران از جمله فنیقیه [سوریه و لبنان]، مصر و ایونی ها بودند که نسبت به ایران تا پای جان وفاداری نداشتند و فرماندهی یونانیان این را می دانست.
   
در آن زمان با این که آبراه دریای سرخ به رود نیل به تصمیم داریوش بزرگ ساخته شده بود، ولی هنوز انتقال کشتی از خلیج پارس به مدیترانه از طریق آن آبراه چندان متداول نشده بود. زیراکه، ناویان خلیج پارس با اوضاع مدیترانه آشنا نبودند. بنابراین، فرماندهی ارتش ایران تصمیم گرفته بود که در لشکرکشی سال 480 پیش از میلاد به یونان از کشتی های ساتراپی ها و وابستگان خارجی ایران استفاده کند و این کشتی ها ضمن حمل تدارکات و ملزومات نیروی زمینی، وظیفه حمله و دفاع هم داشتند.
   
بامداد 29 سپتامبر به خشایارشا اطلاع رسید که یونانیان که از آتن به جزیره سالامیس فرار کرده بودند قصد رفتن به منطقه «کرنت» و مقاومت از آنجا را دارند که یک فریب جنگی بود. خشایارشا به کشتی های مصری نیروی خود دستور داد که در باریکه میان دو قسمت جزیره، راه را بر آنان ببندند که این کشتی ها با حمله متقابل غیر منتظره یونانیان رو به رو شدند و چون این باریکه عرض کمی داشت و جای مانور نبود برای نجات خود با بی نظمی دست به عقب نشینی زدند. کشتی های ایونی ارتش ایران (مناطق یونانی نشین غرب آسیای صغیر و جزایر مجاور ـ ترکیه امروز) هم که علاقه مندی بیشتری به همنژادهای یونانی خود داشتند تا به ایران اقدام موثر نکردند، و از کشتی های فنیقی هم در برابر سیصد کشتی سه ردیف پاروزن یونانی کاری ساخته نشد و ....
   
 باوجود این، اگر همه نیروی زمینی ایران که آتن را در تصرف داشت در یونان مانده بود، آتنی ها یارای بازگشت به ساحل را نداشتند. در آن روز بعضی مشاوران به خشایارشا گفتند که اگر سریعا به وطن باز نگردد ممکن است کشتی های یونانی پُل متحرّک (ساخته شده از قایق و زنجیر) را که میان آسیا و اروپا زده است از میان بردارند و در اروپا سرگردان شود که وی بی درنگ با دو سوم نیروهایش به اسیا باز گشت که یک اشتباه نظامی دیگر بود.
  
  جنگ سالامیس درس بزرگی است برای قدرت های بزرگ که در صدد استیلاء بر کشورهای کوچکتر برمی آیند. ولی، تا این لحظه همه از آن استفاده نکرده اند از جمله فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا در قرن 16، که ناوگان انگلستان را حقیر شمرد، آما از آن شکست خورد و دوران برتری اسپانیا پایان یافت و نوبت به انگلستان رسید. جنگ سالامیس و جنگ ماراتن که 13 سپتامبر سال 490 پیش از میلاد روی داد اهمیت ویژه نیروی دریایی را به ثبوت رساند .
   
7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
منظره جنگ دریائی سالامیس

سال 115 پیش از میلاد - پیام تاریخی فرهاد دوم به امپراتوری روم

در پی برافتادن جانشینان اسکندر در شرق مدیترانه به دست ایران و در غرب آن توسط امپراتوری نوپای روم، فرهاد دوم شاه وقت ایران از دودمان اشکانی پس از عقد معاهده دوستی با چین، 29 سپتامبر سال 115 پیش از میلاد به دولت روم پیام فرستاد که قلمرو ایران همان قلمرو هخامنشیان (پیش از حمله اسکندر) و پایتخت ان شهر تیسفون (کنار دجله) خواهد بود که اخیرا ساخته شده است و این قلمرو باید از تعرّض مصون باشد تا میان دو کشور که اینک همسایه شده اند صلح پایدار بماند.

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟  
فرهاد دوم

 فرهاد دوم به رومیان پیشنهاد کرد که بهتر است اختلاف نظرهایی که پیش خواهد آمد از راه مذاکره و داوری حل شود تا جنگ و خونریزی.

129 - آغاز نهضت عباسیان با قیام ابومسلم خراسانی

نهضت عباسی به سال 129 ه‍ . ق در خراسان توسط ابو مسلم رسماً اعلام موجودیت کرد. قبل از این فعالیت‌های آنان از سال 118 توسط امام محمّد به طور کاملاً مخفیانه رهبری می‌شد، ابو مسلم توانست همکاری اقوام یمنی و ربیعه و نیز خوارج حروریه را جلب کند و به زودی بر سرزمین شرق تسلط یابد.

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

1911 - آغاز جنگ ایتالیا و عثمانی برای تصاحب سرزمین لیبی

کشور لیبی از اوایل قرن شانزدهم میلادی بخشی از قلمرو امپراتوری عثمانی بود و تا سال 1835م که مستقیماً تحت نظارت دولت عثمانی قرار گرفت فرمان‏روایان این کشور، منصوب و مأموری خراج‏گیری دولت عثمانی بودند. در این میانْ دولت استعمارگر ایتالیا که از مدت‏ها قبل چشم طمع به شمال افریقا به ویژه لیبی دوخته بود از ضعف دولت عثمانی استفاده کرد و با یورش به این منطقه در 29 سپتامبر 1911م، آن را از دست امپراتوری عثمانی خارج ساخت. این جنگ منشأ تشکیل کشور لیبی گردید و سرزمینی که تا آن زمان بیشتر به طرابْلُسِ غرب معروف بود، نام لیبی گرفت. لیبی در جریان جنگ جهانی اول تحت استعمار کامل ایتالیا واقع شد و پس از چهل سال، سرانجام در 24 دسامبر 1951، استقلال خود را اعلام کرد.

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
نیروهای ترک عثمانی در لیبی

1378 - کشف بزرگترین میدان نفتی ایران با ظرفیت 26 میلیارد بشکه در حوالی اهواز

میدان نفتى آزادگان در 80 کیلومترى غرب اهواز قرار دارد. این میدان با ذخیره نفت درجاى حداقل 26 میلیارد بشکه و میزان قابل برداشت 6 میلیارد بشکه در سال 1378 کشف گردید.میدان نفتى آزادگان که میزان هیدروکربور درجاى آن بالغ بر 31 میلیارد بشکه است ظرفیت تولید حداقل 300 هزار بشکه در روز را دارد، کشف این میدان بزرگترین کشف انجام گرفته در ایران در 35 سال گذشته به شمار می‌رود.

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
میدان نفتى آزادگان

2004 - اعلام رسمی اتمی شدن کره شمالی

« چوئه ـ سو هوم » معاون وزارت امورخارجه جمهوری دمکراتیک خلق کره (شمالی) درجلسه 27 سپتامبر 2004 مجمع عمومی سازمان ملل جزئیات دست یافتن این کشور به اسلحه اتمی را اعلام کرد و گفت:
   
 "دولت متبوع ما راه دیگری جز مسلح شدن به سلاح هسته ای نداشت زیرا نگران حمله اتمی ناگهانی آمریکا بود که سیاست قدیمی خود مبنی بر حذف کره شمالی را همچنان دنبال می کند. مسلح شدن به سلاح اتمی صرفا برای دفاع از خود و پیشگیری از حمله اتمی آمریکا و نیز یک جنگ اتمی در آسیای شرقی بوده است. با وجود این، ما (کره شمالی) آماده ایم این سلاحها را در صورتی که آمریکا سیاست خود را تغییر دهد و صادقانه آماده همزیستی شود از کار بیندازیم. ما قبلا هم اشاره کرده بودیم که از سوخت مصرف شده، پلوتونیوم به دست آورده ایم.".
   
7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

در همین زمینه، «لی کوان یو» که به پدر سنگاپور شهرت دارد و یک چینی تبار است در مصاحبه با «چارلی رز» که همان شب از تلویزیون عمومی آمریکا پخش شد گفت که به گمان او، کره شمالی اسلحه اتمی بکار نخواهد بُرد ولی این احتمال وجود دارد که دست به فروش سلاح اتمی بزند و باعث رواج این تجارت در جهان شود. وی در عین حال گفت که کره شمالی اطمینان دارد که مسکو و پکن به هیچوجه نمی خواهند که کره شمالی از میان برود و با رژیم دیگری هم مرز شوند.
   
 وی ضمن اشاره به برنامه اتمی ایران گفت: در جایی که پاکستانی ها بمب اتمی دارند، چرا ایرانیان نداشته باشند. مروری بر روانشناسی ایرانیان نشان می دهد که وقتی کاری را شروع کنند، رها ساختنش برایشان دشوار است و آن را تا به آخر دنبال خواهند کرد.

2009 - زلزله ای به بزرگی 8.0 ریشتر در حوالی جزایر سلیمان باعث ایجاد تسونامی شد.

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

    ۱۵۴۷ - زادروز میگل دِ سِروانتِس رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر مشهور اسپانیایی و خالق یکی از بزرگترین شاهکارهای ادبی جهان «دون کیشوت»
    ۱۵۷۱ - زادروز کاراواجو نقاش ایتالیایی

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
میگل دِ سِروانتِس

    ۱۹۰۱ - زادروز انریکو فرمی فیزیکدان آمریکایی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۳۸
    ۱۹۱۲ - زادروز میکل آنجلو آنتونیونی، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
انریکو فرمی

    ۱۳۰۶ - زادروز حسین دهلوی، آهنگساز، رهبر ارکستر و از صاحب نظران موسیقی معاصر ایران
    ۱۹۳۶ - زادروز سیلویو برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
میکل آنجلو آنتونیونی

    ۱۹۴۳ - زادروز لخ والسا رئیس جمهور لهستان از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵، برندهٔ جایزه صلح نوبل سال ۱۹۸۳
    ۱۹۵۱ - زادروز میچل باچله سیاستمدار، رئیس‌جمهور سابق شیلی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
حسین دهلوی

    ۱۹۶۱ - زادروز جولیا گیلارد سیاستمدار استرالیایی، اولین نخست‌وزیر زن تاریخ این کشور

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
جولیا گیلارد

درگذشت‌ها

    ۴۸ - درگذشت پومپه جنگ‌سالار و سیاست‌مدار برجستهٔ جمهوری روم
    ۱۹۰۲ - درگذشت امیل زولا نویسندهٔ فرانسوی

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
پومپه

    ۱۹۱۳ - درگذشت رودلف دیزل مخترع ومهندس مکانیک آلمانی، مخترع موتور دیزل
    ۱۹۳۰ - درگذشت ایلیا رپین نقاش برجستهٔ روس

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
امیل زولا

    ۱۹۶۷ - درگذشت لولا کارسون اسمیت مک‌کولرز، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی
    ۱۳۶۰ ـ شهادت موسی نامجو، وزیر دفاع ایران

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
رودلف دیزل

    ۱۳۶۰ ـ شهادت یوسف کلاهدوز، قائم‌مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
    ۱۳۶۰ ـ شهادت محمد جهان‌آرا، فرماندهٔ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خرمشهر

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
محمد جهان‌آرا

    ۱۳۶۰ ـ شهادت جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
    ۱۳۶۰ ـ شهادت ولی‌الله فلاحی فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ولی‌الله فلاحی

    ۲۰۱۰ - درگذشت تونی کرتیس بازیگر آمریکایی
    ۲۰۱۲ - درگذشت هبه کامارگو مجری تلویزیون، بازیگر و خوانندهٔ برزیلی

7 مهر - 29 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
تونی کرتیس

*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه