امروز 24 اسفند برابر با 15 مارس تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
  برترین ها: امروز 24 اسفند برابر با 15 مارس تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

44 پیش از میلاد - ترور و قتل ژولیوس سزار با نقشه قبلی در جلسه سنای روم

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژولیوس سزار

پانزدهم مارس سال 44 پیش از میلاد و روزی چون امروز، ژولیوس سزار امپراتور مقتدر روم در جلسه سنای این امپراتوری و طبق نقشه ای که از پیش آماده شده بود ترور شد. وی پس از این که در تالار سنا بر کرسی خود [جایگاه رئیس دولت] نشست مورد حمله گروهی از سناتورها که خنجر ها را از زیر شنلهایشان بیرون کشیده بودند قرار گرفت و بدون این که وسیله ای برای دفاع از خود داشته باشد کشته شد. حمل اسلحه در تالار نشست سنا ممنوع بود و لذا، سزار برای دفاع از خود وسیله نداشت.
   
 بسیاری از این توطئه گران از دوستان نزدیک سزار بودند و وی از آنان چنین انتظاری را نداشت.
    
در آن روز 23 سناتور از جمله «بروتوس» پسرخوانده سزار هریک به بدن امپراتور روم یک ضربه زده بود تا یک نفر به تنهایی متهم به قتل او نشود. جمع کل توطئه گران 60 تن بود. بهانه توطئه؛ نجات دمکراسی روم و جلوگیری از سلطنت شدن بود، حال آن که سزار حاضر نشده بود تاج سلطنت بر سر گذارد. به باور مورخان، ژولیوس سزار با خودداری از ورود به یک جنگ تمام عیار با امپراتوری ایران ـ برغم اصرار چند سناتور و ژنرال ـ خردمندی خودرا نشان داده بود. وی در پاسخ سناتورهای جنگ طلب گفته بود که نتیجه جنگ با ایرانیان قابل پیش بینی نیست زیراکه علاوه بر نفر و اسلحه، این ناسیونالیسم ایرانی است که ایستادگی می کند و ارتش ما فاقد این روحیه است و پیش از هرگونه درگیری با ایرانیان باید سرنوشت کراسوس را در نظر آورد که خود و لژیونرهایش به دست ایرانیان نابود شدند.
   
در پی قتل سزار، تنی چند از یارانش از جمله مارکوس آنتونیوس [شوهر کلئوپاترا] به خونخواهی او بپاخاستند و بسیاری از توطئه گران و حاضران در صحنه قتل را کشتند.

1308 - نافرمانی عشایر به فرماندهی سردار صولت

نافرمانی ایل قشقایی درفارس که خواستار آزاد شدن «سردارصولت» رئیس خود از زندان تهران و بازگشت او به فارس و ریاست مجدد بر ایل بود از یک هفته به نوروز سال 1308 آغاز و به تدریج به صورت یک بحران سراسری در آمد، زیرا که در چند استان دیگر هم آثار نافرمانی در عشایر آشگار و ایل بختیاری حتی دهکرد (شهر کرد امروز) را متصرف شده بود.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
سردار صولت
   
قشقایی ها درخواستهای دیگری هم داشتند ازجمله حفظ سلاحهای خود، اجبار نداشتن به ترک لباسهای سنتی و معرفی نکردن پسران خود به خدمت سربازی. آنان با مداخله دولت در امر کشت خشخاش و جمع آوری تریاک حاصله هم موافقت نداشتند. چون درخواستهای آنان پذیرفته نشد؛ دست به حمله به پاسگاههای انتظامی و روستاها و شهرهای فارس زدند و شیراز را محاصره کردند. شمار محاصره کنندگان شیراز را که زیر نظر سالارحشمت برادر سردارصولت عمل می کردند بیش از پنج هزار تن گزارش کرده بودند.
   
دولت وقت در واکنش خود، استانداران و روسای ماموران انتظامی مناطقی را که نافرمانی در آنجا مشاهده شده بود تغییر داد و تنبیه کرد و استاندار نظامی با سرباز تازه نفس و توپ فرستاد و دست به سختگیری و خشونت زد که از امرداد ماه 1309 بدون این که کوچکترین امتیازی به عشایر داده شود به تدریج اوضاع به حالت عادی بازگشت. دولت در آبان ماه همان سال دوستمحمد خان بلوچ را که از فرصت نافرمانی قشقایی ها سوء استفاده کرده و بار دیگر یاغی شده بود دستگیر و اعدام کرد. سردارصولت هم که از او سلب ریاست ایل شده بود چند سال بعد در زندان درگذشت.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
دوستمحمد

1311 - دوران سیاست برکنارکردن، بازداشت و خلع درجه

رضا شاه چند سال پس از آغاز سلطنت خود با اتخاذ سیاست «برق آسا برکنار کردن مقامات، بازداشت و خلع درجه کردن نظامیان» در پیش گرفت و به اینگونه کارها را از پیش می برد. مروری بر تاریخچه کارهای او موارد متعدد را نشان می دهد که پیش از ظهر دستور خلع درجه یک نظامی ارشد را صادر کرده و عصر همان روز وی را بخشیده بود. مورخان وقت اتخاذ این روش را مبارزه رضاشاه با فساد اداری و پیشگیری از بی نظمی ذکر کرده و نوشته اند وی که از میان توده مردم برخاسته بود روانشناسی هموطنان را بخوبی می دانست.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
تیمورتاش
   
یکی از این مقامات عبدالحسین تیمور تاش وزیر دربار رضاشاه بود که در دی ماه 1311 در خانه اش بازداشت و محاکمه او از 25 اسفند این سال آغاز و پس از سه جلسه به جرم ارتشاء به سه سال زندان محکوم شد. به همین گونه فیروزمیرزا فیروز وزیر دارایی که ظرف یک چشم برهم زدن از وزارت عزل و بازداشت و محاکمه شد و به جرم ارتشاء محکوم گردید.
   
باید دانست که فیروزمیرزا ملقب به نصرت الدوله نوه مظفرالدین شاه در جریان قرارداد 1299 وثوق الدوله با انگلستان که اگر به اجرا در می آمد ایران تحت الحمایه دولت لندن می شد وزیر کابینه و یکی از دریافت کنندگان رشوه نقدی از انگلستان بود که بعدا این پول را به خزانه ایران ریخت. طبق روایات، هواداران انگلیسی اش اورا به رضا شاه تحمیل کرده بودند.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
فیروز

1906 - چارلز رولز و هنری رویس کارخانهٔ خودروسازی رولزرویس را بنیان نهادند.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

1922 - آغاز سلطنت فؤاد اوّل به عنوان اولین پادشاه رسمی مصر

با فروپاشی امپراتوری عثمانی، فؤاد اول فرزند خدیو اسماعیل آخرین فرمان‏روای عثمانی بر مصر، به سلطنت رسید. او پس از مرگ برادرش که خدیو مصر بود، در سال 1917م به پادشاهی دست یافت. در سال 1919م انقلاب ماه مارس در مصر درگرفت و انگلستان ناگزیر به پذیرفتن استقلال مصر گشت. از این رو در نیمه ماه مارس 1922م، فؤاد اول استقلال مصر را اعلام کرد و حقوق مدنی و مشروطه را به مردم اعطا نمود. در 1936م، انگلستان به طور رسمی استقلال مصر را پذیرفت و قراردادی میان مصر و انگلستان بسته شد. پس از مرگ فواد اول، پسرش فاروق معروف به فاروق اول به پادشاهی رسید که پادشاهی وی تا سال 1952 به طول انجامید و با کودتای گروه افسران آزاد ارتش مصر، رژیم سلطنتی به پایان رسید.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
فؤاد اول

1923 - لنین برای سومین بار دچار سکته مغزی شد.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

1951 - بالاخره قانون ملی شدن نفت تصویب شد

15 مارس 1951 ( 24 اسفند 1329 ) پس از سالها مبارزه، تغییر کابینه ها و بالاخره ترور رزم آرا نخست وزیر وقت، طرح دکتر مصدق و یارانش مبنی بر ملی شدن نفت کشور به اتفاق آراء به تصویب مجلس شورا رسید و انتشار خبر آن ایرانیان را به گونه ای شادمان ساخت که به خیابانها ریختند و تا نیمه شب شادی کردند. پس از تصویب طرح، مردم نمایندگان مجلس را بر روی دوش از بهارستان به خانه هایشان رسانیدند.
   
روزهای بعد نیز شادی مردم قطع نشد و تا پایان ایام نوروز ادامه یافت.
   
چهار روز بعد (29 اسفند) سنا نیز به رغم اعتراض شدید دولت انگلستان طرح را تصویب و همان روز به امضای شاه رسید. بعدا به پیشنهاد دکتر مصدق «29 اسفند» روز ملی و تعطیل عمومی اعلام شد. از آغاز قرن 20 نفت ایران در انحصار انگلستان بود.

1358 - برگزاری انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی

با برگزاری انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی دیگر از اهداف انقلاب اسلامی تحقق یافت و مردم ایران در انتخاباتی آزاد، نمایندگان خود را برگزیدند. این انتخابات در شرایطی برگزار شد که دشمنان اسلام با توطئه‏های مختلف خود، در صدد تضعیف نظام نوپای جمهوری اسلامی و جلوگیری از شکل‏گیری ارکان آن بودند. اما مردم ایران، تحت رهبری امام خمینی، تمامی توطئه‏ها را خنثی کردند و مجلس، با قدرت، کار خود را آغاز کرد.

1363 - انفجار بمب در مراسم نماز جمعه تهران

در زمانی که رژیم بعث، مردم را از رفتن به نماز جمعه بر حذر می‏داشت و به بمباران و موشک باران نماز جمعه تهدید می‏کرد، منافقان نیز بیکار ننشسته و با یک طرح از قبل تعیین شده و هماهنگ با رژیم عراق، نماز جمعه تهران را در 24 اسفند 63 به خاک و خون کشیدند. در این جنایت 14 نفر شهید و 88 نفر مجروح شدند. مقام معظم رهبری حضرت آیت‏ اللَّه خامنه ‏ای که در آن زمان در مقام ریاست جمهوری و امامت جمعه تهران در حال ایراد خطبه‏ های نماز بودند، پس از انفجار بمب، با صلابت و بدون هیچ گونه تزلزلی به خطبه‏ هایش ادامه دادند و این امر موجب تقویت روحیه ضداستکباری نمازگزاران و امت شهید پرور ایران گردید.

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

    ۲۷۰ - زادروز نیکلاس قدیس اسقف شهر میر
    ۱۷۶۷ - زادروز اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
اندرو جکسون

    ۱۸۳۰ - زادروز پال هیزه نویسنده آلمانی ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۱۰
    ۱۸۵۴ - زادروز امیل آدولف فون برینگ فیزیولوژیست آلمانی، برنده اولین جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۱

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
پال هیزه

    ۱۲۵۶ - رضا پهلوی، شاه ایران و بنیان‌گذار دودمان پهلوی
    ۱۲۹۷- غلامحسین بیگدلی، استاد، ادیب، شاعر، خوشنویس و پژوهشگر معاصر ایران (درگذشتهٔ ۱۳۷۷)

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
رضا پهلوی

    ۱۳۱۳ - غلامحسین صدری‌افشار، نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و پژوهشگر ایرانی
    ۱۳۱۹ - اسفندیار منفردزاده، آهنگ‌ساز ایرانی

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
غلامحسین صدری‌افشار

    ۱۹۷۵ - زادروز اوا لونگوریا بازیگر آمریکایی

درگذشت‌ها

    ۱۸۴۲ - درگذشت لوئیجی کروبینی آهنگساز ایتالیایی
    ۱۹۳۷ - درگذشت هوارد فیلیپس لاوکرفت نویسنده آمریکایی ژانر وحشت، خیال‌پردازی و علمی–تخیلی ، پرچمدار ادبی سبکی با نام وحشت کیهانی

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
هوارد فیلیپس لاوکرفت

    ۱۹۶۲ - درگذشت آرتور هالی کامپتون فیزیکدان آمریکایی ، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۲۷ میلادی
    ۱۹۷۰ - درگذشت آرتور آدامف نمایشنامه نویس ارمنی در اثر خودکشی

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
آرتور آدامف

   ۱۳۷۰ - حسین امیرفضلی، بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه کنندهٔ ایرانی
    ۱۳۳۲ - امیرمختار کریم‌پور شیرازی، شاعر، روزنامه نگار و فعال سیاسی

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
شهید محمدابراهیم همت

    ۱۳۶۲ - محمدابراهیم همت، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله
    ۱۳۸۴ - استاد علی تجویدی، نوازندهٔ به نام ویولن و موسیقیدان بزرگ

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

    ۱۹۷۵ - درگذشت ارسطو اوناسیس کارآفرین و ثروتمند نامدار یونانی
    ۲۰۰۳ - درگذشت هوارد فاست، نویسنده مشهور آمریکایی و خالق اسپارتاکوس

24 اسفند - 15 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
هوارد فاست
 
*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه