خوابیدن بخشی از زندگی ماست که طبیعی و لازمه. خواب موضوعیه که خیلی از ماها فرض میکنیم که خیلی دربارش میدونیم. اما حقیقت اینه که افسانه ها و تصورات غلط زیادی موضوع خواب رو احاطه کرده.

خوابیدن بخشی از زندگی ماست که طبیعی و لازمه. خواب موضوعیه که خیلی از ماها فرض میکنیم که خیلی دربارش میدونیم. اما حقیقت اینه که افسانه ها و تصورات غلط زیادی موضوع خواب رو احاطه کرده.
حتی اگه هزار سال هم درباره این موضوع مطالعه کنیم باز هم درباره علل و اثرات خواب خیلی کم میدونیم.

۴ افسانه کم ارزش درباره خواب

ما چندتا از این افسانه ها و تصورات غلط رو براتون نام میبریم:

افسانه شماره ۱: بیدار شدن در طول شب باعث خستگی و خواب آلودگی در طول روز میشه
بیدار شدن در طول شب ممکنه که جزیی از چرخه طبیعی ما باشه. خیلی از حیوانات اینجوری میخوابن. نشانه هایی هم هست که اجدادمون هم اینطوری میخوابیدن. مطالعات نشون دادن که وقتی مردم برای دو هفته بدون برق و نور مصنوعی زندگی کنن، در طول شب بعد از اینکه سه تا پنج ساعت خوابیدن، یک یا دو ساعت بعدیش رو بیدار میمونن و بعد دوباره برای چهار ساعت بعدی میخوابن. این اشخاص ادعا کردن هرگز همچنین احساس خوبی از استراحت کردن رو تجربه نکرده بودن!

افسانه شماره ۲: تماشای تلویزیون بهتون کمک میکنه که خوابتون ببره
تماشای تلویزیون از رایج ترین فعالیت های قبل از خوابه و خیلی ها از تلویزیون استفاده میکنن که خوابشون ببره. صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر نوری مایل به آبی منتشر میکنه که از ترشح ملاتونین در بدن ما جلوگیری میکنه. ملاتونین هورمون خوابه و وقتی که در معرض نور صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر قرار بگیریم بیشتر احساس هشیاری و بیداری رو تجربه میکنیم.

افسانه شماره ۳: شمردن کمک میکنه که خوابتون ببره
این یه تئوری شناخته شدس که تصور کردن و شمردن گوسفندان به صورت جداگانه کمک میکنه که خوابتون ببره. با این حال، تحقیقات انجام شده در دانشگاه آکسفورد نشون دادن این نظریه درست نیست. شرکت کنندگان در این تحقیق که برای به خواب رفتن گوسفند شمرده بودن نسبت به کسانی که سناریوهای دیگه رو انجام داده بودن ۲۰ دقیقه دیرتر خوابشون برد. این مطالعه نشون داد که شمردن گوسفندان خیلی تکراریه و باعث میشه شخص به موضوع توجه کنه. این امر باعث میشه که افکار منحرف شده و سخت تر به خواب برین.

افسانه شماره ۴: میتونین با تمرین دادن خودتون با خواب کمتر هم عملکرد خوبی داشته باشین
بهتره بدونین که امکان نداره بتونین خوابتون رو دستکاری کنین. کمبود خواب روی کاراییتون تاثیر میذاره. تحقیقات ثابت کردن که محرومیت از خواب به مدت طولانی در توانایی شناختی افراد تاثیر بدی میذاره. و همچنین پیامدهای جدی برای سلامت بدنی اونا داره.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه