یک تابلو ۲/۸ میلیون دلاری از پیکاسو

یک تابلو 2/8 میلیون دلاری از پیکاسو

تابلو ۲/۸ میلیون دلاری پیکاسو در کنار آثاری از خوان میرو، سالوادور دالی و آثاری از هنرمندان ایرانی در باغ موزه قصر به نمایش درآمد.

به گزارش خبرنگار مهر، در یک رویداد تازه باغ موزه قصر میزبان نخستین نمایشگاه نگارخانه های جهان در ایران شده است.

اهمیت این رویداد، به نمایش درآمدن تابلوهای اصل از هنرمندان بزرگ جهان از جمله پابلو پیکاسو، خوان میرو و سالوادور دالی است که از پیکاسو یک تابلو ۲/۸ میلیون دلاری به نمایش درآمده است. از خوان میرو نیز ۲ تابلو نقاشی و از سالوادور دالی هم ۲ مجسمه کوچک که از جمله نسخه های ۱۲ به بعد اصل آثار این هنرمند است، در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند.

این آثار به همراه آثار دیگری از هنرمندان جهان از سوی ۲۴ گالری خارجی به ایران آورده شده‌اند تا در کنار آثاری از هنرمندان ایرانی نظیر جلال شباهنگی، رضا کیانیان، حمید پازوکی، احمد وکیلی، بیتا وکیلی، فریده لاشایی، سالار احمدیان و علی شیرازی به نمایش درآیند. در مجموع ۲۹۳ اثر از هنرمندان خارجی و ایرانی در این نمایشگاه روی دیوار باغ موزه قصر رفته است.

این نمایشگاه که نخستین تجربه ایران در ارائه آثار اصل هنرمندان بزرگ دنیاست، به مدت ۴ روز تا ۸ تیرماه پذیرای علاقه مندان است.

به گفته مدیر اجرایی این نمایشگاه، بیمه این آثار گران قیمت و حمل و نقل آنها به ایران با مشکلات بسیاری همراه بوده که این مسائل از سوی طرف های خارجی و بر اساس تعهدی که در برگزاری این نمایشگاه داشته اند، انجام شده است.

گرانترین اثر این نمایشگاه تابلو پابلو پیکاسو است که در صورت داشتن خریدار به فروش خواهد رسید.

مراسم افتتاح این نمایشگاه با حضور امیررضا خادم مسئول موسسه «نسل آفتاب» و جمعی از هنرمندان از جمله جمشید ارجمند، بنفشه خواه، همایون سلیمی و رضا نامی همراه بود و از جامعه ورزشی نیز حمید استیلی حضور داشت.

امیررضا خادم بنیانگدار موسسه «نسل آفتاب» که این نمایشگاه به همت این موسسه برپا شده است در مراسم افتتاحیه با ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه اعلام کرد: همواره برنامه های فرهنگی از دغدغه های شخصی من بوده است.

او با اشاره به این که موسسه «نسل آفتاب» فعالیت خود را در زمینه فرهنگ و هنر با همکاری هنرمندان ، ورزشکاران و اهالی رسانه از ۷ سال پیش آغاز کرده، گفت: نمایشگاه نگارخانه های جهان شامل مجموعه ای از آثار بزرگان جهان و ایران است که به عنوان نخستین برنامه هنرهای تجسمی این موسسه به شکل باشکوهی برپا شده است و این باعث مباهات است که این گردهمایی بزرگ در کشور ما و در منطقه خاورمیانه برگزار می شود.

خادم با بیان این که هنر ایران در عرصه بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار است، تأکید کرد که باید برای معرفی هنر و هنرمندان ایرانی در عرصه بین المللی تلاش های بیشتری کرد.

او در پایان سخنانش هدف از راه اندازی موسسه «نسل آفتاب» را شناسایی و حمایت از هنرمندان و ورزشکاران عنوان و تأکید کرد: این موسسه تاکنون از هیچ نهاد دولتی حمایتی نگرفته است و قصد دارد برای اعتلای فرهنگ و هنر کشور فعالیت کنند.

محمدرضا سعیدی مدیر باغ موزه قصر نیز سخنران بعدی این مراسم بود که برگزاری نمایشگاه نگارخانه های جهان درایران را رویداد هنری بسیار مهمی دانست و ابراز امیدواری کرد که این رویداد در سالهای آتی نیز در این باغ موزه ادامه یابد.

قرار است بخشی از عواید حاصل از فروش این نمایشگاه به بنیاد بیماری های نادر اختصاص یابد و در این راستا داوودیان مدیرعامل این بنیاد در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: بنیاد بیماری های خاص تاکنون از هیچ نهاد دولتی برای تامین مخارج بیماران بنیاد کمک نگرفته است.

او نقش این بنیاد را ایجاد شرایطی دانست تا خیرین بدون واسطه با بیماران ��ر ارتباط باشند و هزینه های درمانی آن ها را تامین کنند.

او در پایان یادآور شد که این بنیاد در حال حاضر ۲ هزار عضو دارد و از این که هنرمندان ایران این بیماران را فراموش نمی کنند ابراز خرسندی کرد.

نمایشگاه نخستین گردهمایی نگارخانه های جهان تا ۸ تیرماه در باغ موزه زندان قصر برپاست اما تا ۱۳ تیرماه امکان بازدید و خرید آثار وجود دارد.

در برپایی این نمایشگاه به گفته مسئولان، تمام نهادها و سازمان های امنیتی نظیر کلانتری ها، یگان ویژه و وزارت اطلاعات در برقراری امنیت مورد نیاز در این نمایشگاه دخالت دارند.

همچنین قرار است که کتاب آثار این نمایشگاه در دو نسخه چاپ و منتشر شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه