حتما در مصاحبه های تلویزیونی افرادی را دیده اید که سعی می کنند هرطور که می توانند در کنار فرد مصاحبه شونده قرار بگیرند تا در دوربین دیده شوند و مخاطبان آن ها را ببینند.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله موفقیت - ترجمه زهرا خراسانی: حتما در مصاحبه های تلویزیونی افرادی را دیده اید که سعی می کنند هرطور که می توانند در کنار فرد مصاحبه شونده قرار بگیرند تا در دوربین دیده شوند و مخاطبان آن ها را ببینند؛ در حالی که نقطه مقابلشان افرادی هستند که از دیده شدن فرار می کنند و حتی دوست ندارند در مصاحبه های رادیویی شرکت کنند. تعداد زیادی از این افراد، بسیار باهوش  و بااستعدادند؛ اما به دلیل ترسی که از مشهورشدن دارند، استعدادهایشان را دنبال نمی  کنند.

یکی از دلایل بالابودن اعتماد به نفس، میزان پذیرفته شدن فرد در اجتماع است؛ یعنی فرد از سوی اجتماع رای اعتماد گرفته و ارزشمند شده باشد. همین طور دیگران نیز حس ارزشمندی را که ما نسبت به وجودمان داریم، درک می کنند.

بسیارند افرادی که دوست دارند به فردی محبوب و مشهور تبدیل شود؛ در حالی که نمی دانند برای رسیدن به این خواسته باید چه کنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، در اولین قدم باید از میزان محبوبیت خود نزد دیگران آگاه شوید تا بهتر بتوانید گام های بعدی را بردارید. اگر فرد محبوبی هستید، باید راهی بیابید تا بتوانید محبوبیت خود را حفظ کرده و به گونه ای رفتار کنید که به آن خدشه ای وارد نشود. اگر هم چندان محبوب نیستید، می توانید با آموختن و اجرای اقدامات لازم میزان محبوبیت خود را بیشتر کنید.

نتیجه این آزمون به شما کمک می کند تا بتوانید از میزان محبوبیت خود در اجتماع آگاه شوید و در صورت لزوم مهارت های اجتماعی و ارتباطی خود را بالاتربرده و ارتباطات بهتری برقرار کنید، به علاوه در اجتماعی که در آن حضور دارید، از شهرت خوبی برخوردار شوید.

چقدر برای چهره شدن اشتیاق دارید؟

1- در ماه گذشته، بیش از دو دعوت نامه برای حضور در مراسم مختلف اجتماعی دریافت کردم.

صحیح □    غلط □

2-دوستانم از نظرات من در مورد مسائل و مشکلاتشان می پرسند.

صحیح □    غلط □

3- زمانی که کسی در جمع مطلب خنده داری در مورد من بگوید، من هم همراه با دیگران می خندم و ناراحت نمی شوم.

صحیح □    غلط □

4- بسیاری از دوستانم در مورد رازهای زندگی شان با من صحبت می کنند.

صحیح □    غلط □

5- اگر مسئله ای مرا ناراحت کند، فورا با یکی از دوستانم در مورد آن صحبت می کنم.

صحیح □    غلط □

6- طی دو سال گذشته، حداقل در دو گروه اجتماعی فعالانه عضو بوده ام.

صحیح □    غلط □

7- سعی می کنم از طریق دوستانی که دارم، با فرد جدید دوست شوم تا اینکه فردی کاملا غریبه را به عنوان دوستم انتخاب کنم.


صحیح □    غلط □

8- گروه دوستانم را با توجه با منافع و علایق مشترک انتخاب می کنم.

صحیح □    غلط □

9- حدودا از هر سه محفل اجتماعی که باید در آن حاضر باشم، به یک مورد دیر می رسم.

صحیح □    غلط □

10- دوست ندارم به دیگران وابسته باشم و درضمن کسی را هم تشویق نمی کنم که به من وابسته باشد.

صحیح □    غلط □

اکنون پاسخ هایتان را با کلید زیر مطابقت دهید. برای هر پاسخی که مطابق باکلید زیر است، یک امتیاز برای خودتان درنظر بگیرید.

1- صحیح 2- صحیح 3- صحیح 4- صحیح 5- صحیح 6- صحیح 7- غلط  8- غلط 9- غلط 10- غلط

امتیاز 8 تا 10:
شما فرد محبوبی هستید. اما اگر حس می کنید هنوز به میزان محبوبیتی که همیشه آرزوی آن را داشته اید، نرسیده اید خبر خوب این این است که شما توانایی رسیدن به میزان بالایی از محبوبیت را دارید. میزان محبوبیت شما از حد متوسط مخبوبیت در اجتماع بالاتر است؛ بنابراین مهارت ضروری برای این مسئله را به خوبی دارید و آن ها را در تعاملات خود با دیگران به کار می گیرید.

امتیاز 5 تا 7: مانند بیشتر افراد میزان محبوبیت شما در حد میانه است. در تعدادی از جمع ها محبوب هستید، اما در جاها دیگر چندان محبوبیتی ندارید.

امتیاز 0 تا 4:
شما خیلی در اجتماع حضور ندارید. به همین دلیل محبوبیت و شهرت بالایی هم ندارید. تعداد دیگری از افرادی که در این گروه جای می گیرند، شاید زمان زیادی را در اجتماع سپری کنند، اما به دلیل اینکه مهارت های ارتباطی بالایی ندارند، نمی توانند ارتباطات موفقی برقرار کنند و به همین دلیل چندان محبوب دیگران نیستند.

در زمینه محبوبیت و شهرت تحقیقات چندان زیادی صورت نگرفته است، اما با همین تعداد نیز محققان به حقایق قابل توجهی دست یافته اند. افراد محبوب دوست دارند دیگران را جذب کنند و برای بسیاری از اطرافیان و افراد جامعهالگو هستند. خیلی از این افراد توانایی مدیریت دارند؛ برای مثال بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران در این رده جای دارند.

در محل کار نیز مدیران از جمله افرادی هستند که حتی در جمع های نه چندان بزرگ شرکت از باقی افراد مشهورتر و قابل توجه ترند. حال اگر چنین مدیری توانایی لازم برای کسب محبوبیت را نیز داشته باشد، به خوبی می تواند کارمندانش را به بهترین شکل ممکن برای خود حفظ کند. کارمندان چنین مدیری سعی می  کنند انرژی و توانشان را در بالاترین حد ممکن به کار بگیرند، کمتر غیبت کنند و جز در شرایط ضروری از مرخصی های خود استفاده نکنند.

این کارمندان اصول اخلاقی را رعایت می کنند و کارایی بیشتر و بهتری دارند. در چنین شرکتی کمترین میزان تنش و برخوردهای ناراحت کننده پیش می آید. مهارت های اجتماعی افراد محبوب نسبت به دیگران بالاتر است. آن ها حتی در مقایسه با خواهر و برادرهایشان ارتباط بهتری با اعضای خانواده و اقوام دارند.

پسرهای جوان و نوجوان برای اینکه خود را محبوب و قدرتمند نشان دهند و یا برای دیگران جذاب تر شوند، در اجتماع سعی می کنند قدرت خود را به رخ دیگران بکشند و برای این کار نیز گاهی دعوا می کنند و حتی از زد و خورد هم ابایی ندارند؛ در حالی که دختران در نقطه مقابل قرار دارند و سعی می کنند ملایم و مودب باشند تا از این طریق محبوبیتشان را دوچندان کنند. درواقع محبویت در نظر دیگران، در اجتماع به فرد احساس امنیت، آرامش و موفقیت می دهد و به همین دلیل است که هرکس در هر سن و سال و مقام اجتماعی که باشد، برای کسب محبوبیت تلاش می کند.

محققان دریافته اند که کودکان نیز برای کسب محبوبیت تلاش می کنند و این امر برای آن ها بسیار مهم است. بسیاری اوقات برخی از رفتارهای ظاهرا ناپسندی که کودکان از خود نشان می دهند، به نوعی تلاش برای کسب محبوبیت در جمع خانواده و مهدکودک است. کودکی که حس می کند خواهر یا برادرش برای والدین دوست داشتنی تر از او هستند، گاهی پرخاشگری می کند و یا با خواهر و برادرش درگیر می شود تا بدین وسیله هم خشم خود را ابراز کند و هم به نوعی اعتراض خود را به والدینش نشان دهد و او نیز نزد والدین محبوب شود. بعد از ورود به دبستان، مهارت های بسیاری به دانش آموزان آموخته می شود که رعایت این مهارت ها می تواند به محبوب شدن فرد در اجتماع کم کند.

مهارت هایی نظیر زیبا سخن گفتن، خوب شنیدن و دیگر مهارت های ارتباط موثر. دانش آموزانی که این مهارت ها را به خوبی در مدرسه و خانه می آموزند، ارتباط بهتری با دیگر همکلاسی ها، دوستان و حتی اقوام برقرار میکنند.

برای بزرگ سالان داشتن مهارت های ارتباطی به همان میزان لازم است که سواد خواندن و نوشتن و حتی کار با کامپیوتر اهمیت دارد. این مهارت ها موجب می شوند فرد در هر جمعی به شیوه ای صحیح رفتار کند، به خوبی دیده شود و مورد احترام قرار گیرد. چنین وضعی به او کمک می کند تا بتواند به خوبی توانایی و استعدادهایش را نشان داده و آن ها را هرچه بیشتر پرورش دهد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه