چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟

چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟

تحقیقات نشان داده است بیشتر کسانی که به کتاب و کتابخوانی علاقه دارند والدینی داشته‌اند که در دوران کودکی لحظات شیرین و گرمی را در هنگام خواندن داستان‌ها برای آنها ساخته و پرداخته‌اند.


توصیه‌های زیر را به کار گیرید تا کودکان خود را جذب مطالعه کنید، به طوری که کتاب را بهترین دوست خود بدانند و از آن جدا نشوند.


چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 2 زمان خاصی را به عنوان زمان خواندن داستان در نظر بگیرید :


این مورد به خصوص برای کودکان نوپا بسیار مهم است. زمان قصه‌سرایی نبایدطولانی باشد، در اینجا کیفیت از همه چیز مهمتر است، اما سعی کنید آن را به صورت برنامه‌ای منظم در هر روز دنبال کنید.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 3کتاب‌هایی را انتخاب کنید که خودتان از خواندن آنها لذت می‌برید:


زیرا عدم علاقه شما، به خوبی در آهنگ کلام شما منعکس می‌شود.


چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 4به خاطر داشته باشید که اغلب سطح شنیداری کودکان بالاتر از سطح خواندن آنهاست:


پس فکر نکنید ممکن است کودک شما که در گروه سنی الف قرار دارد از شنیدن کتاب‌های گروه سنی ب، ج یا بالاتر لذت نبرد.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 5 همیشه قبل از خواندن، عنوان کتاب و نام نویسنده آن را اعلام کنید.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 6 داستانی را که می‌خوانید در ذهن خود تجسم کنید:


مناظر را در ذهن خود ببینید، حتی زمانی که کتاب هیچ گونه تصویری ندارد. این کار باعث می‌شود که داستان را به زیبایی و واضح تعریف کنید.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 7 در حین خواندن از تنوع استفاده کنید:


متناسب با داستان، تن صدای خود را بالا و پایین ببرید، با دستان و اعضای صورت خود اشارات گوناگونی پدید آورید. همه اینها در جذاب‌تر کردن داستان برای شما و فرزندتان کمک می‌کند.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 8 بسیاری از کودکان از«خواندن مکرر» یک داستان لذت می‌برند.
چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 9 کودکتان را تشویق کنید که صفحات را ورق بزند، یا حتی عباراتی که بلد است را بخواند:


هر دوی شما می‌توانید با افزودن دیالوگ‌های جدید، صداهای متفاوت و اشارات مختلف به آن شاخ و برگ دهید.


چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 10 به آرامی بخوانید:

در حین خواندن، سؤالاتی بپرسید و به پرسش‌های کودکتان پاسخ دهید. به عکس‌ها اشاره کنید و در مورد تصاویر کتاب بحث کنید. از کودکتان بپرسید: «فکر می‌کنی بعد از این چه اتفاقی خواهد افتاد؟»چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 11 فعالیت‌های اضافه و متناسبی با فضای داستان، ارائه کنید:


کارهایی مثل آشپزی یا درست کردن کاردستی که با داستان شما متناسب و هماهنگ باشند یا فعالیت‌هایی که خواندن را به عنوان بخشی از علوم و فنون غنی ادبیات شکوفا سازند و به پیشرفت در یادگیری مهارت‌های ادبی منجر شود.چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 12 در زمان داستان با کودک خود مدارا کنید، اما در عین حال جدی و محکم باشید:


چنانکه کودک شما نسبت به خواندن کتاب‌ بی‌میل است اجازه دهید در این حین نقاشی بکشد. شاید حتی بتواند یک نقاشی از فضای داستان بکشد!چطور كودكان را به مطالعه علاقه‌مند كنیم؟ - تصویر 13 با آموزگار کودکان صحبت کنید یا به کتابخانه منطقه‌تان بروید تا از پیشنهادها و تجربیات آنها در این رابطه بهره‌مند شوید:


به این وسیله فهرست‌های گوناگونی از کتاب‌های مختلف خواهید یافت و شاید حتی آنها بتوانند کتاب‌هایی که خواندن بلند آنها برای کودکان اثربخش بوده است را به شما معرفی کنند.خواندن، یک فعالیت تفریحی است شما فقط روزانه 15 دقیقه برای آن وقت صرف‌کنید و از نتیجه سود بخش آن برای خود و فرزندانتان تا آخر عمر بهره بگیرید.

کتاب کودک, کتاب های مناسب کودک, چگونه <a href="http://kids24.ir" title="سایت کودکان" style="color:#0066CC">کودکان</a> را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم, علاقه <a href="http://kids24.ir" title="سایت کودکان" style="color:#0066CC">کودک</a> به کتاب, کتاب خواندن برای کودکان زیر 4 سال کتاب کودک, کتاب های مناسب کودک, چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم, علاقه کودک به کتاب, کتاب خواندن برای کودکان زیر 4 سال

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه