از جایگاه 36 پرسپولیسی ها در آزادی تا سکوهای گروه کوپ در ورزشگاه آنفیلد، بیشتر باشگاه های جهان هواداران افراطی خاص خودشان را دارند که به طور معمول پشت یکی از دروازه ها مستقر می شوند.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 

همشهری تماشاگر: از جایگاه 36 پرسپولیسی ها در آزادی تا سکوهای گروه کوپ در ورزشگاه آنفیلد، بیشتر باشگاه های جهان هواداران افراطی خاص خودشان را دارند که به طور معمول پشت یکی از دروازه ها مستقر می شوند؛ هوادارانی که فارغ از نتیجه مسابقه، بدون وقفه مشغول تشویق تیم هستند.

تیفوسی های رئال مادریدنیز برای سال ها پشت دروازه های جنوبی برنابئو مستقر بوده اند. «اولتراسور»، جدا از پرچم ها و تشویق ها، نگاه ایدئولوژیک راستگرایانه خودشان را نیز در این سال ها به فوتبال تزریق کرده اند. در این گزارش با این گروه از هوادارها و البته قربانی های شان بیشتر آشنا می شویم.

نئونازی ها در برنابئو

توهین در جواب توهین

قدرت گرفتن هواداران موسوم به «اولتراسور» در باشگاه رئال مادرید، از اواخر دهه هشتاد میلادی آغاز شد؛ جایی که درگیری های داخلی بین گروه های مختلف هواداری این باشگاه، مسیر چند گروه را از هم جدا کرد و اولتراسور نیز یکی از همین گروه ها بود.

در آن مقطع، رئال مادرید هواداران بسیار زیادی در اسپانیا داشت اما در عین حال، در بین باشگاه های منفور این کشور نیز در صدر قرار می گرفت.

قوهای سپید در تعدادی از استادیوم های اسپانیا، با جدی ترین توهین ها مواجه می شدند و همین موضوع، تبدیل به موتور محرک گروه اولتراسور برای در دست گرفتن جو بخشی از برنابئو شد.

آنها فعالیت شان را با این فلسفه آغاز کردند که باید جواب توهین و خشونت را، دقیقا با توهین و خشونت بدهند. اینطور بود که در همه بازی های بعدی رقبای رئال در برنابئو، توهین هواداران آنها در استادیوم شان به رئال مادرید، پس داده شد.

تلاش برای اخراج افراطی ها

10 سال بعد از آنکه خوان لاپورتا در قامت مدیرعامل باشگاه بارسلونا، گروهی از هواداران افراطی تیمش را از نیوکمپ اخراج کرد تا جو این ورزشگاه بزرگ را تلطیف کند، این فکر به ذهن فلورتینو پرس نیز خطور کرد تا این کار را در رئال مادرید عملی کند.

رییس ثروتمند باشگاه مادریدی در سال 2013 تصمیم گرفت سکوهای اولتراسور را به گروهی از هواداران جوان تر و خوش رفتارتر باشگاه بدهد و هواداران رادیکال را از این سکوها دور کند. پیشرفت این تصمیم اما چندان سریع نبود؛ چرا که بسیاری از هواداران این گروه، سوسیو یا به عبارت دیگر عضو رسمی رئال مادرید بودند و برای خرید همه بلیت های فصل، مبلغ نسبتا سنگینی پرداخته بودند.

نئونازی ها در برنابئو

من نازی رو طلاق نمی دم!

در بین شعارهای عموما تندی که از سوی سکوهای اولتراسور به گوش می رسد، همواره شعارهای مبتنی بر نئونازیسم نیز شنیده می شود. شاید در مقطعی که رئال مادرید با مشکلات عدیده ای روبرو بود، برخورد با این گروه از هوادارها در اولویت باشگاه قرار نداشت اما حالا و در سال های ثابت پرس در باشگاه، همه چیز عوض شده و او به هر قیمتی به دنبال پایان بخشیدن به حضور گروهی از هوادارهای «نازی دوست» به برنابئو بوده است. فلورنتینو در یکی از آخرین اقداماتش، 250 نفر از این هوادارها را برای مدتی طولانی از سانتیاگو اخراج کرده است.

اولین محرومیت ها

در جریان یکی از مسابقه های خانگی رئال مادرید با اتلتیکو، شماره هایی از سوی سکوهای پشت دروازه جنوبی برنابئو شنیده شد که باشگاه مادریدی تصمیم به مقابله سریع با آنها گرفت. دیده شدن سمبل های مربوط به نازی ها روی سکوهای ورزشگاه شیک رئال مادرید، جریمه های سنگینی را برای لیدرهای این سکوها فراهم آورد. 4 نفر از اولتراسورها، 2500 یورو جریمه شدند و به مدت یک سال نیز اجازه حضور در هیچ کدام از استادیوم های ورزشی اسپانیا را پیدا نکردند.

نئونازی ها در برنابئو

مشهورترین هو شده ها

کریم بنزما، ژوزه مورینیو و همه چهره های دیگری که در این سال ها در برنابئو هو شده اند، همواره یک توجیه ویژه برای این هو شدن ها داشته اند. آنها خیلی زود به سراغ این حقیقت رفته اند که روی سکوهای برنابئو، چهره هایی نظیر آلفردو دی استفانو و زین الدین زیدان نیز هو شده اند اما توانسته اند نارضایتی هواداران را جبران کنند و تبدیل به بهترین چهره های تاریخ باشگاه شوند.

سال ها قبل، دی استفانو به سبب خراب کردن یک موقعیت گل در جریان یکی از شکست های رئال مادرید، با سوت سکوهای اولتراسور مواجه شد. بعدها نیز این زیدان بود که با اتهام عجیب کم تحرکی در زمین مواجه شد و برای مدتی بسیار کوتاه، سوت سکوهای حامیان افراطی رئال مادرید را به جان خرید.

کریس رونالدو

شکست خانگی 3- یک در برابر بارسلونا در یکی از کلاسیکوهای دوران ژوزه مورینیو، هواداران سکوی اولتراسور را به شدت عصبانی کرد. رئال مادرید در این دیدار خیلی زود با گل بنزما از حریف پیش افتاده بود اما الکسیس سانچز گل مساوی را به ثمر رساند و در ادامه بازی، ژاوی هرناندز و سسک فابرگاس دو گل دیگر وارد دروازه حریف کردند.

در این مسابقه، کریس رونالدو چند موقعیت ایده آل گلزنی را از دست داد و یک بار توپ را از دو قدمی دروازه با ضربه سر به بیرون زد تا از سوی هواداران افراطی باشگاه، به عنوان مقصر اصلی شکست لقب بگیرد. بعد از خراب کردن این موقعیت ها در مجاورت سکوهای اولتراسور، آنها برای رونالدو سوت کشیدند.

نئونازی ها در برنابئو

اولتراسور، حامی مورینیو!

اگرچه حتی بعد از پیروزی 4 گله برابر بیلبائو، سکوهای برنائو برای ژوزه سوت می کشیدند، هواداران افراطی رئال مشغول حمایت از این مربی بودند. آنها حتی در روزهای آخر حضور مورینیو، وقتی که شرایط کار در مادرید برای این مربی پرتغالی بسیار سخت شده بود، بنرهایی برای حمایت از این مربی به ورزشگاه می بردند. دلیل این حمایت، تلاشی بود که آقای خاص برای ماندگار کردن این هوادارها در ورزشگاه و پشیمان کردن فلورنیتو از اخراج آنها انجام داده بود.

ژوزه یک بار در ستایش از اولتراسورها گفته بود: «اگر آنها نباشند، برنابئو شبیه یک ورزشگاه خالی به نظر می رسد!»

کاسیاس، جاسوس!

تا پیش از آخرین فصل حضور ژوزه در مادرید، سن ایکر هیچگاه تجربه هو شدن در برنابئو را نداشت و اساسا هیچ کس تصور نمی کرد رقم خوردن این اتفاق نیز ممکن باشد.

به محض شکرآب شدن رابطه کاسیاس و مورینیو اما، هواداران افراطی که حامی ژوزه بودند، کاسیاس را هو کردندو به او لقب جاسوس دادند. کاسیاس به این موضوع متهم شده بود که اطلاعات تیم را به خبرنگارها داده است.

چند سال بعد از جدایی مورینیو، هو شدن کاپیتان رئال مادرید در برنابئو همچنان ادامه دارد. اولتراها آخرین بار بعد از شکست سنگین برابر اتلتیکو به کاسیاس توهین کردند.

نئونازی ها در برنابئو

گرت بیل به خاطر پاس ندادن

تازه ترین نمونه سوت کشیدن برای یک بازیکن روی سکوهای اولتراسور، به گرت بیل مربوط می شود. ستاره ولزی که در این فصل آمار گلزنی ایده آلی نداشته، در یکی از مسابقه ها، در شرایطی که به سادگی با یک پاس بغل پا می توانست کریس رونالدو و رئال مادرید را صاحب گل کند، تصمیم گرفت به شکلی خودخواهانه به توپ ضربه بزند.

از دست رفتن موقعیت بیل همانا و سوت های کرکننده اولتراهای مادریدی همان. گرت مدتی بعد بالاخره طلسم گلزنی اش در مادرید را شکست و در واکنش به گروهی از هوادارهای رئال، با قرار دادن دو دست بر روی گوش هایش، خوشحالی کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه