سال های زیادی است که بعضی از مردم به خیال برآورده کردن آرزوهای مالی کوچک، دست به فروش کلیه می زنند. قطعا انسان هایی را در اطراف خودتان دیده اید که به این شکل با جان شان بازی کرده اند.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله همشهری سرنخ - میترا شکری: سال های زیادی است که بعضی از مردم به خیال برآورده کردن آرزوهای مالی کوچک، دست به فروش کلیه می زنند. قطعا انسان هایی را در اطراف خودتان دیده اید که به این شکل با جان شان بازی کرده اند. حالا پیوند کلیه آنقدر پیش پا افتاده و ساده به نظر می رسد که حتی وقتی روی دیوارهای برخی از خیابان ها با آگهی «فروش کلیه» روبرو می شویم، چندان تعجب نمی کنیم.

این مقدمه ها را نوشتم تا برسیم به معضل اسفناک دیگری که این روزها جای خودش را روی دیوارهای بیمارستان و فضای اینترنت پیدا کرده است. متاسفانه مدتی است شاهد خرید و فروش اینترنتی کبد در کشور هستیم. عضوی که عملا نمی توان آن را برای پیوند زدن از بدن یک انسان زنده خارج کرد. با اینحال آیا به نظر شما این عمل امکانپذیر است؟ آیا می شود کبد را فروخت؟ برای یافتن جواب این سوالات، گزارش سرنخ و گفتگو با دکتر ملک حسینی، پدر پیوند کبد را از دست ندهید.

همه چیز درباره فروش کبد

شروع ماجرا کجا بود؟


ماجرای فروش کبد از آنجا شروع شد که تعداد محدودی از آدم های نیازمند، بعد از اینکه متوجه شدند امکان پیوند کبد از فرد زنده وجود دارد، چوب حراج به دست گرفتند و برای کبدشان روی دیوارها آگهی زدند که «کبد فروشی... فوری». ماجرا به همین جا ختم نشد و پیشتر رفت.

در حال حاضر که مدت کوتاهی از باب شدن ماجرای فروش کبد می گذرد، کافی است از سر کنجکاوی هم که شده جمله «فروش کبد» را در اینترنت سرچ کنید، آن موقع است که یک وبلاگ به چه عریض و طویلی جلوی رویتان باز می شود که آدم های مختلف د رگروه سنی ب 2 و 30 سال آگهی داده اند که حاضرنددر ازای مبلغی (اغلب هنگفت) کبدشان را بفروشند.

* «سلام من 33 سال دارم با گروه خونی +A، به خاطر مشکلات مالی حاضر به انجام پیوند کبد و کلیه هستم. تمام آزمایشات اولیه رو هم انجام دادم و هیچگونه مشکلی ندارم.»

* «سلام. من 23 سالمه و می خوام قسمتی از کبدم رو بفروشم. آزمایش سونوگرافی رو تو بیمارستان ... انجام داده ام، هیچ مشکلی هم نداره. فقط خریدار تماس بگیره.»

همه چیز درباره فروش کبد

* «من گروه خونی +O هستم، به پول احتیاج دارم. حاضرم کبدم رو بفروشم البته به بالاترین قیمت.»

* «فروش کبد O مثبت، هر جای ایران، فقط ... میلین، به دلیل حفظ آبروم اول ایمیل بزنید، سریعا تماس می گیرم.»

* «با سن 28 سال، کلیه و کبد خود را می فروشم. گروه خونی O منفی. کبد به قیمت فقط ... میلیون.»

تماس با یک فروشنده کبد

زمانی که وارد سایت می شوی افرادی مشخصات و شماره تماس هایشان را درج کرده اند. در نگاه اول ممکن است با خودت بگویی اینها هیچ کدام واقعی نیستند و اگر با شماره ها تماس بگیری یک نفر از آن ور خط می گوید که اشتباه تماس گرفته اید و یک از خدا بی خبری شماره شان را اشتباها توی این سایت گذاشته است.

تلفن را برمی دارم و با یکی از شماره هایی که در سایت درج شده تماس می گیرم، جوانی که 23 سال دارد کلیه و کبدش را برای فروش گذاشته و در توضیحات ادعا کرده به شدت به پول نیاز دارد. بعد از اولین بوق مردی گوشی را جواب می دهد که صدایش نشان می دهد حدود همان 20 سال را دارد.

همه چیز درباره فروش کبد

از او می پرسم که برای پیوند کبد تماس گرفته ام و می خواهم مشخصاتش را بدانم. او شروع می کند به پاسخ دادن به سوال هایم و می گوید که چند نفری برای خرید کبد او به قطعیت رسیده اند و اگر می خواهم کبد را داشته باشم باید زودتر اقدام کنم؛ می گوید دلیلش هم این است که او جوان است و کبدش بیش از هر شخص دیگری طرفدار دارد.

از او می پرسم چرا می خواهی کبدت را بفروشی؟ می گوید: «وضع خانوادگی ام خوب نیست. خواهرم بیمار است و قصد دارم او را برای معالجه به کشور دیگری ببرم. از آنجا که پدر و مادرم از دنیا رفته اند من مجبورم این کار را انجام بدهم. اول کلیه ام را برای فروش گذاشتم اما چون متوجه شدم کبد خیلی خواهان دارد و می توان آن را به قیمت بالا به فروش رساند، کبد و کلیه ام را با هم برای فروش گذاشتم.»

می پرسم اگر کبدت را بفروشی برایت مشکلی به وجود نمی آید؟ می گوید: «همه کبدم را که برنمی دارند، یک تکه اش را برمی دارند و پیوند می زنند بعد همان یک تکه کبد، بقیه اش را می سازد و مشکل فرد نیازمند کبد حل می شود، من هم می توانم مشکلم را حل کنم. در این خصوص تحقیق کرده ام، هیچ مشکلی برایم به وجود نمی آید.»

نمی دانم داستانش چقدر واقعیت دارد و چقدر دروغ است و اطلاعات علمی که می دهد چه میزان قابل استناد است اما می دانم وقتی آدمی تصمیم به فروش تکه ای از جان خودش می گیرد حتما پای مشکل مالی بزرگ یا یک طمع سیر نشدنی در میان است.

وبلاگی که قصد دلالی دارد

در ابتدای گزارش هم گفتم که به محض سرچ کردن عبارت «فروش کبد» در اینترنت، صفحه وبلاگی جلوی رویتان باز می شود که پر است از شماره تماس و ایمیل آدم هایی که قصد فروش کبد دارند. وقتی درخصوص وبلاگ از جوان 23 ساله می پرسم، با تعجب می گوید: «کدام وبلاگ؟ من وبلاگی ندارم.»

همه چیز درباره فروش کبد

برایش توضیح می دهم که شماره شما در یک وبلاگ است، مگر خودتان شماره را نگذاشته اید؟» با شنیدن این جمله جا می خورد و می گوید: «نه؛ من آگهی ام را در خیابان ولیعصر (عج) چسبانده ام، نمی دانم چطور سر از وبلاگ درآورده است.»

بعد از توضیحات این فرد، تنها یک چیز به ذهنم می رسد، اینکه گرداننده وبلاگ، شماره کسانی که کبد و کلیه شان را برای فروش گذاشته اند و آگهی اش را روی دیوارها چسبانده اند برداشته و آنها را در وبلاگ گذاشته تا از این طریق بتواند سودی به جیب بزند و وسط این همه بدبختی، سهم خودش را بردارد. اینکه چطور می خواهد از آن آدم ها پول بگیرد و قصدش از این ماجرا چیست را هنوز کسی نمی داند چون در قسمت «تماس با ما» وبلاگ هم امکان برقراری تماس یا گذاشتن پیغام وجود ندارد و پیام های ارسال شده دائما با خطا روبرو می شوند.

آیا امکان پیوند وجوددارد؟


متاسفانه در کشور ما فروش کلیه، تخمک (گاهی برای اهدا و بدون فروش) و ... متداول است اما از آنجا که کبد کارخانه شیمیایی بدن است و پیوند کبد از فرد زنده کار بسیار پرخطری است، به نظر می رسد که امکان ندارد بتوان برای فروش آن نقشه ای کشید ولی با بازار داغ آگهی هایی که روی دیوار چسبیده اند می توان به این نتیجه رسید که فروش کبد جدی است.

زمانی که بحث کبد به میان می آید هیچ کس بهتر از دکتر ملک حسینی، پدر پیوند کبد ایران، نمی تواند در این خصوص صحبت کند.

با دکتر ملک حسینی اولین بار زمانی صحبت کردم که رضا داودنژاد در بیمارستان نمازی شیراز برای پیوند کبد در انتظار اهداکننده بود.

دکتر ملک حسینی از نوابغ پزشکی ایران است و در واکنش به فروش کبد و سوالاتی که از او می پرسم، آنقدر عصبانی و ناراحت است که بعضی از جملات را با غمی عجیب بیان می کند.

زمانی که از او می پرسم: «دکتر واقعیت دارد؟» می گوید: «این کار از نظر دینی و عرفی واقعا اشتباه است. چطور می شود یک نفر کبدش را به فروش بگذارد؟ مثل این است که یک نفر بگوید می خواهم قلبم را بفروشم؟ به نظر من، همین فروش کلیه را هم باید متوقف کنند تا کسی فکرش به اینجا نرسد.

همه چیز درباره فروش کبد

ما در بیمارستان نمازی شیراز که در زمینه پیوند کبد ید طولایی دارد از کبدهای اهدایی برای افراد نیازمندن استفاده می کنیم، مگر در موارد اورژانسی که کودکی نیاز به کبد داشته باشد، آن زمان است که می توان از پدر، مادر، خواهر و برادرش کمک گرفت یا برعکس اگر پدر و مادری نیاز به کبد داشته باشند از فرزندشان دریافت می کنند که این موارد به شدت نادر است و کمتر پیش می آید که بخواهیم این کار را انجام بدهیم.»

آقای دکتر می گوید که اهدای کبد زنده فقط در مواردی انجام می شود که بچه ها نیازمند به کبد باشند که در این روش، کبد از پدر، مادر، خواهر یا برادر کودک گرفته می شود و این عمل برای بزرگسالان انجام نمی شود. اینکه یک نفر آگهی منتشر کند و ادعا کند کبدش را می فروشد و عده دیگری هم برای خرید آن اقدام کنند کاملا دور از ذهن و غیرواقعی است.

عده ای فکر می کنند که با اهدای یک تکه از کبدشان می توانندن پولی دربیاورند و به زخم زندگی شان بزنند و بعد هم آن تکه از کبد، خودش را ترمیم کند و مثل روز اول می شود اما باید بگویم که این یک تصور جاهلانه است و چنین چیزی اصلا امکان ندارد.»

در سال 91 چند پیوند کبد داشتیم؟

مسئول واحد پیوند وزارت بهداشت در شهریور سال 92 در خبری توضیح داده است: «سال گذشته 484 پیوند کبد داشتیم که تنها 34 مورد، پیوند از فرد زنده صورت گرفته و 450 مورد آن، از مرگ مغزی بوده است. در مجموع کمتر از 10 درصد از موارد، از اهداکننده زنده بوده است. در این 10 درصد هم، وضعیت بیماری فرد آنقدر شدید بوده که در لیست انتظار، کبد به وی نرسیده و به ناچار یکی از اعضای خانواده، بخشی از کبد خود را به وی اهدا کرده. در مجموع شرایط اهدا از اهداکنندگان زنده آنقدر راحت نیست که بتوان به راحتی درخصوص سوءاستفاده های مالی و کبدفروشی صحبت کرد.»
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه