نگاهی به وضعیت سلامت دوندگان اولترا ماراتن

نگاهی به وضعیت سلامت دوندگان اولترا ماراتن

دوندگان اولترا،دوندگان اولترا ماراتن،ماراتن،ورزش،مقاله ورزشی

اولترا ماراتن نوعی دوی استقامت است که مسافت آن بیشتر از ماراتن عادی است. در سال‌های اخیر این ورزش بسیار شایع شده است. محققان درصدد برآمدند تا این ورزش را از نظر تاثیرات آن بر سلامت بررسی کنند.

شرکت در دوی «اولترا ماراتن» در سال‌های اخیر شایع شده است. مسافت این دو از استاندارد ماراتن که حدودا 42 کیلومتر است بیشتر است. شمار دوندگانی که توانسته‌اند طول مسیر اولترا ماراتن را در آمریکای شمالی طی کنند در سال 1998 ، 15 هزار و 500 نفر بود و در سال 2012 این رقم به 63 هزار و 530 نفر رسید.

بر خلاف شهرت این نوع ورزش، زیاد به تاثیرات این فعالیت شدید پرداخته نشده است. برای بررسی تاثیرات ورزش «اولترا ماراتن» محققان دانشگاه استنفورد، گروهی را تشکیل دادند. در این تحقیقات از دوندگان خواسته شد تا پرسش‌نامه‌هایی را راجع به مسابقه‌ها، تمرین‌ها، سطح سلامت و آسیب دیدگی‌های خود پر کنند.

دکتر کریشنان، آسیب شناس بالینی معتقد است که مطالعه ورزش‌های شدید بسیار کاربردی است. او می‌گوید: این مطالعات به ما کمک می‌کند تا دریابیم چه میزان ورزشی بهینه است و چه میزان فعالیت تفریحی سودمند است. بر خلاف تصور، آمارهای پایه‌ای نشان داده است دوندگان استقامت سالم‌تر از جمعیت عادی آمریکا هستند. با توجه به آمارها در سال گذشته، افراد مورد بررسی تنها به طور متوسط 2 روز را به دلیل بیماری در استراحت بودند. در حالی که افراد عادی به طور متوسط 4 روز را به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری در استراحت بودند.

64 درصد مراجعه این ورزشکاران به پزشک به دلیل آسیب دیدگی‌های ورزشی بوده است و دلیل آن بیماری‌های مزمن نبوده.

بیش از سه چهارم دوندگان اولتراماراتن در سال اول دچار آسیب دیدگی‌های ناشی از ورزش می‌شوند. با بررسی موارد آسیب دیدگی مشخص شد افراد جوانی که تجربه کمتری در زمینه ماراتن داشتند، بیشتر دچار آسیب دیدگی شده‌اند.

محققان امید دارند با کمک پرسش‌نامه‌های جدیدی که به زودی منتشر خواهند کرد، دریابند که آیا داشتن اطلاعات یا عادت‌های خاص می‌تواند از آسیب دیدگی این ورزشکاران جلوگیری کند یا خیر.

تحقیقات نشان داد بیشتر آسیب دیدگی‌ها در ناحیه زانو و دیگر قسمت‌های پایین تنه اتفاق می‌افتد. 3.7 درصد از آسیب دیدگی‌های دوندگان اولترا ماراتن شکستگی بر اثر فشار است که در دوندگان عادی کمتر دیده می‌شود.

حدود 48 درصد از شکستگی‌ها در این دوندگان در ناحیه پا بوده است. دویدن بر روی زمین ناصاف یکی از دلایل متداول این نوع شکستگی است.

یکی از یافته‌های دیگر تحقیقات این بود که دوندگان اولتراماراتن نسبت به دیگران بیشتر دچار آسم یا آلرژی می‌شوند. 7 تا 8 درصد در جمعیت آمریکا به آسم مبتلا هستند اما در دوندگان اولتراماراتن 11 درصد آسم و 25 درصد آلرژی وجود دارد.

آسم و آلرژی به دلیل فعالیت در فضای بیرون و در معرض گرد و خاک و مواد آلرژی‌زا بودن، ایجاد می‌شود. آمارهای به دست آمده دیگری نشان دهنده میزان بستری شدن این ورزشکاران بود.

در سال گذشته 5 درصد از شرکت کنندگان اولتراماراتن بستری شدند که نیمی از این موارد به دلیل کمبود مصرف مایعات، گرمازدگی و اختلالات الکترولیتی بود. 20 درصد این بستری شدن‌ها به دلیل شکستگی و دررفتگی بود.

کریشنان امیدوار است که این اطلاعات باعث پیشرفت مطالعات درباره دوندگان شود.

محققان معتقدند که بررسی‌های بیشتری لازم است. دانستن انگیزه این ورزشکاران نیز برای تشویق دیگران به انجام آن مفید است./ ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه