از وقتی یادمان می آید در مسابقات و تورنمنت های ورزشی از این ترسیده ایم که داورهای خارجی سر تیم مان را ببرند و چندین بار هم این بلا به سرمان آمده است.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله همشهری جوان: از وقتی یادمان می آید در مسابقات و تورنمنت های ورزشی از این ترسیده ایم که داورهای خارجی سر تیم مان را ببرند و چندین بار هم این بلا به سرمان آمده است. در ادامه به بخشی از حق خوری های معروف که طی سال های گذشته صورت گرفته می پردازیم که البته اگر به کل ورزش و موفقیت هایی که به دست آورده ایم، نگاه کنید درصد بسیار کمی را شامل می شوند اما سروصدای شان همیشه زیاد بوده است.

المپیک 1972 مونیخ

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

ابراهیم جوادی که بر دیمیتریوف روس 10-4 برنده شده بود، برابر بلغارستان بازنده اعلام شد و برنز گرفت؛ در حالی که سال قبل و بعد از المپیک مونیخ در مسابقات جهانی صاحب مدال طلا شده بود. او که کشتی گیران آمریکایی، مغول، ترک و روس را برده بود برابر نیکلوف بلغار با ی مساوی هم قهرمان می شد اما در عرض 50 ثانیه دو اخطار به او دادند و ناکامش کردند.

مسابقات جهانی 1985

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

علیرضا سلیمانی در حالی که برابر ژوزف بالا، قهرمان اهل مجارستان در وزن 130 کیلوگرم 4- صفر پیش بود با رأی عجیب داوران سه اخطاره شد و از رسیدن به مسابقه رده بندی باز ماند. او در اعتراض به این تصمیم در دیدار مقام پنجم و ششم برابر آندریاس شرودر آلمانی دست داور را بالا برد و از تشک خارج شد.

جهانی 1991 وارنا

مجیدرضا سیم خواه کشتی گیر وزن 48 کیلوگرم فرنگی ایران در مسابقات جهانی 1991 وارنا، در حالی که تا 10 ثانیه به پایان مسابقات از گوان داک اپنگ کره ای پیش بود با رأی داوران سه اخطاره شد. سیم خواه در حالی سه اخطاره شد که از حریفش بسیار بهتر بود.

جهانی 1994 استانبول

کشتی بین امیررضا خادم 24 ساله، قهرمان 1991 وارنا و صباح الدین اوزتورک اهل ترکیه 5-5 به نفع اوزتورک اعلام شد. این در حالی بود که امیر خادم حداقل می توانست با پنج امتیاز اختلاف برنده باشد.

المپیک 1996 آتلانتا

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

عباس جدیدی در 100 کیلوگرم در حالی که برتری قابل ملاحظه ای برابر کورت انگل آمریکایی داشت، بازنده اعلام شد. مسابقه یک - یک تمام شده بود. اعلام رأی ناعادلانه آنقدر عجیب بود که جدیدی کنار میز داوران زانو زده و با اشک و زاری از میلان ا��سگان خواست تا حقش را به او برگردانند. وقتی داور مغول دست آنگل را بالا برد، کشتی گیر آمریکایی خودش این قهرمانی را باور نداشت.

آسیایی دوحه 2006

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

مهدی بی باک، تکواندوکار ایرانی خیلی واضح از رقیب قطری اش در فینال بهتر بود و همه انتظار مدال طلای او را داشتند اما هر چه بی باک ضربه می زد هیچ امتیازی به او داده نمی شد و در آخر، حریف قطری برنده اعلام شد. تصویر یکی از مسئولان قطری در کنار رییس فدراسیون کره ای تکواندو هنوز در خاطر خیلی ها مانده است.

المپیک 2012 لندن

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

سعید عبدولی که قهرمان مسابقات جهانی 2011 استانبول شده بود در المپیک 2012 لندن، شانس اول رقابت های 66 کیلوگرم کشتی فرنگی بود. او در مرحله اول آتاکان بوکسل ترک را برد اما در مسابقه دوم برابر استیو گتوی فرانسوی، با رأی عجیب داوران 3- صفر بازنده اعلم شد. عبدولی بعدها گفت اگر محمد بنا نبود، می رفتم و آیهاربرل، داور بلاروسی را می زدم.

المپیک 2012 لندن

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

علی مظاهری، بوکسور کشورمان در عین ناباوری با رأی داور بازنده اعلام شد. پس از این مسابقه فرانک شارماخ، داور آلمانی جدال مظاهری با خوزه لاردوت از سوی اتحادیه بوکسورهای آماتور جهان با پنج روز محرومیت روبرو شد. آقاجان آبیف، داور فنی آذربایجان نیز به دلیل اشتباهات فاحش خود از دهکده المپیک اخراج شد.

آسیایی 2014 اینچئون

معروف ترین ناداوری ها علیه ورزش ایران

یک بار دیگر، این ناداوری بر سر سعید عبدولی نازل شد و ناعادلانه ترین رأی داوری در بازی های آسیایی 2014 اینچئون، اعلام برد جون جی هون در وزن 71 کیلو بود. عبدولی چنان از این رأی ناراحت بود که با گریه گفت کشتی را کنار می گذارم.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه