همه آنهایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند با شکلک های مربوط به این فضا آشنایی دارند. از آنجایی که متن ها نمی توانند نوع صحبت یا حالت روحی کاربران را انتقال دهند، این شکلک ها کمک می کنند تا افراد منظور خود را بهتر و دقیق تر برسانند.

هفته نامه عصر ارتباط - میثم لطفی: همه آنهایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند با شکلک های مربوط به این فضا آشنایی دارند. از آنجایی که متن ها نمی توانند نوع صحبت یا حالت روحی کاربران را انتقال دهند، این شکلک ها کمک می کنند تا افراد منظور خود را بهتر و دقیق تر برسانند. شکلک ها اصطلاحا با نام Emoji شناخته می شوند و این روزها به جز شبکه های اجتماعی، در دیگر فضاهای ارتباطی و حتی سایت های اینترنتی هم به کار می روند و محبوبیت آنها به قدری افزایش یافته که بسیاری از آنها به صورت اختصاصی برای گروه های خاص یا ساکنان کشورهای مختلف طراحی می شود.

مردم دنیا کدام شکلک ها را بیشتر استفاده می کنند؟

با اینکه نخستین شکلک های ارتباطی سال 1998 در ژاپن متولد شدند، اما هم اکنون در میان تمام کاربران جهانی محبوبیت دارند و به صورت گسترده از آنها استفاده می شود. با این توضیحات تاکنون فکر کرده اید که در جریان برقراری ارتباط با دوستان و اطرافیان خود از کدام شکلک بیشتر استفاده می کنید؟ چه تفاوت هایی میان شکلک های ارایه شده برای فرهنگ های مختلف وجود دارد؟ در جریان استفاده از این شکلک ها میان ساکنان آمریکا، فرانسه یا ترکیه تفاوتی دیده می شود و کدام کاربران بیشتر از همه در صحبت های مجازی خود از شکلک استفاده می کنند؟

یک میلیارد شکلک

مرکز Swiftkey Cloud برای پاسخ دادن به این سوال مذکور مطالعه گسترده ای را در این زمینه انجام داد و برای آنکه نتایج کاملا موثق و کاربردی به دست آورد، نحوه استفاده از یک میلیارد شکلک که در 16 زبان مختلف در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرند را تحلیل کرد و سرانجام موفق شد با پاسخ به سوالات مذکور، برای نخستین بار در جهان رفتار کاربران در جریان استفاده از شکلک ها را نمایان کند. این مطالعه چهار ماه به طول انجامید و طی آن کارشناسان زبده در فاصله زمانی اکتبر 2014 تا ژانویه 2015 در دستگاه های موبایلی مبتنی بر سیستم های عامل اندروید و iOS تحقیق کردند.

در این مطالعه سعی شد رفتار کاربران به تفکیک زبان های رایج میان آنها تحلیل شود و به عبارت دیگر متکلمان به زبان آمریکایی از ساکنان منطقه آمریکای لاتین که به زبان اسپانیایی- آمریکایی صحب�� می کنند متمایز شوند. همچنین 60 گروه متفاوت ازشکلک های کاربردی تعریف شد تا مشخص شود میان هر یک از این گروه های بیشتر کاربرد دارند. کارشناسان همچنین میانگین و استانداردی را برای استفاده از شکلک ها در جریان ارتباطات اجتماعی آنلاین تعریف کردند تا نتیجه نهایی به دست آمده از کاربران با این استاندارد مقایسه شود و نشان دهد که هر ملیت یا قومیت تا چه اندازه به این شکلک ها وابسته است.

مردم دنیا کدام شکلک ها را بیشتر استفاده می کنند؟

یافته های جالب


در این بررسی مشخص شد مردم مالزی بیش از دیگر کاربران جهان شکلک خواب آلود را مورد استفاده قرار می دهند و میزان استفاده از شکلک مذکور میان ارتباطات مجازی و اجتماعی این افراد دو برابر میانگین جهانی است. البته این افراد به شکلک هایی که در آن علامت دست وجود داشته باشد هم علاقه فراوان دارند و بر این اساس شکلک انگشت شست رو به بالا، دست زدن، تایید، صلح و... در مالزی بیش از دیگر کشورها استفاده می شود.

همچنین مشخص شد شکلک های سرگرم کننده از جمله بوق زدن، اسکلت، کیسه پول، قورت دادن آب و... در این کشور کاربرد فراوان دارد و در بخش دیگر شکلک های مربوط به حمل و نقل و انواع مختلف حیوانات میان کاربران مالزیایی زیاد استفاده می شود. در این زمینه در مطالعه جهانی مشخص شد که شکلک خوک و قوچ و البته پس از آن قورباغه و لاک پشت بیش از دیگر حیوانات محبوبیت دارند.

با همه این توضیحات در بخش شکلک های احساسی و تاثیرگذار، مالزیایی ها یکی از بیشترین امتیازات جهانی را کسب کردند و به گفته محققان میزان استفاده از شکلک های احساسی با تاثیرگذاری مثبت در کشور مالزی از بسیاری از کشورهای جهان بیشتر بود. اما در بخش کاربران مثبت برای استفاده بهینه از شکلک های احساسی، فرانسوی ها با 86 درصد توانستند بیشترین امتیاز را کسب کنند و به عبارت دیگر، بیش از تمام کاربران جهانی این نوع شکلک ها را در جریان صحبت ها و ارتباطات اجتماعی خود مورد استفاده قرار دهند. گفتنی است امتیاز مالزیایی ها در این بخش 60 درصد محاسبه شد.

در کشور فرانسه شکلک «عشق» بیش از دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و در روسیه شکلک مربوط به حالات و عبارات «رمانتیک» بیشترین کاربران را دارد. بررسی ها همچنین نشان داد که میزان استفاده از شکلک مربوط به نوشیدنی های الکلی در استرالیا دو برابر بیشتر از میانگین جهانی است و البته شکلک خرگوش در این کشور بیش از هر نقطه دیگر جهان به کار می رود.

مرکز Swiftkey در بررسی خود همچنین متوجه شد ساکنان کشور کانادا نسبت به دیگر مردم جهان بیشتر از شکلک های پول، خشونت و ورزش استفاده می کنند و سه بخش مذکور برای کانادایی ها بالاترین محبوبیت را دارد که البته تا پیش از این ساکنان کشور آمریکا بخش هایی یادشده را بیش از استاندارد جهانی مورد استفاده قرار می دادند.

مردم دنیا کدام شکلک ها را بیشتر استفاده می کنند؟

گل ها و گیاهان شکلک هایی هستند که میان کاربران عرب چهار برابر بیشتر از دیگران استفاده می شوند و این در حالی است که آمریکایی ها بیش از دیگر مردم جهان شکلک ها را به صورت تصادفی به کار می برند. بر این اساس دیده شده که ساکنان ایالات متحده از جمجمه گرفته تا کیک تولد، آتش، فناوری، گوش، غذا، حرکات دست و... را به صورت گسترده در ارتباطات خود به کار می برند و به همین دلیل به درستی نمی توان گفت کدام یک از شکلک های مذکور میان آنها بیشترین محبوبیت را دارد.

محبوب ترین شکلک ها

مرکز Swiftkey Cloud در جریان نخستین بررسی جهانی خود روی شکلک های کاربردی در ابزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی، این مساله را مورد توجه قرار داد که کدام یک از شکلک های مذکور میان مردم جهان بیشترین محبوبیت را دارند. در پایان بررسی مشخص شد که به طور کلی مردم شکلک مربوط به چهره خندان را بیشتر از شکلک غمگین به کار می برند و پس از آن قلب، حرکات دست و چهره رمانتیک جزو شکلک هایی هستند که بیشتر از بقیه میان کاربران جهانی استفاده می شوند.

این بررسی نشان داد کاربران جهانی فارغ از اینکه در چه فضایی از قابلیت مذکور استفاده می کنند، در 44.8 درصد از موارد شکلک چهره خندان را به کار می برند و در 14.3 درصد از موارد هم شکلک چهره ناراحت با یک قطره اشک توسط آنها استفاده می شوند. پس از آن شکلک قلب با 12.5 درصد قرار دارد و سپس شکلک های دست جمع شده با 5.3 درصد و چهره رمانتیک با 2.4 درصد بیشترین کاربرد را دارد. دیگر شکلک هایی که بیشترین اهمیت را میان کاربران جهانی داشتند به ترتیب میمون، برگزاری میهمانی، خشونت، گل و ساعت را شامل می شوند.

در میان تمام کاربران جهانی که در این بررسی حضور داشتند، آمریکایی ها بیش از بقیه سراغ شکلک دست مشت شده رفتند و البته شکلک های میوه، سبزیجات و بیماری سرطان هم در میان آنها بسیار استفاده می شد. اما در مقابل مردم کانادا به جز آنکه به شکلک پول علاقه زیادی داشتند، شکلک سرطان را هم زیاد استفاده می کردند و در بریتانیا این شکلک در کمترین میزان استفاده می شد. همچنین مشخص شد تقریبا همه مردم جهان به یک اندازه به شکلک های مربوط به سبزی ها و میوه ها علاقه نشان می دهند.

تفاوت های ملیتی

کارشناسان در مرکز Swiftkey پس از انجام مطالعه روی یک میلیارد شکلک موجود در انواع ابزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی به این نتیجه رسیدند که مردم مالزی بیش از دیگر کاربران جهانی پیش از انتشار شکلک ها روی آنها فکر می کردند و مردم ترکیه در میان کاربران جهانی کمترین توجه را به این مساله دارند.

در جریان بررسی زبان های مختلف، تقریبا می توان گفت همه مردم جهان شکلک ها را به صورت مثبت مورد استفاده قرار می دادند و بررسی حاضر نشان داد در 70 درصد مردم ساکنان نقاط مختلف جهان با زبان های مختلف شکلک ها را به صورت مثبت به کار می برند. در این زمینه فرانسوی ها بیشترین امتیاز را کسب کردند و البته آمریکایی هایی که به زبان اسپانیایی صحبت می کنند، با 22 درصد منفی ترین افراد در جریان استفاده از شکلک ها بودند.

مردم دنیا کدام شکلک ها را بیشتر استفاده می کنند؟

در میان شکلک های دست که میان مردم جهان مورد استفاده قرار می گرفت، پنج شکلک شست رو به بالا، تایید، دست زدن بیشترین محبوبیت را داشتند و البته در این میان پرتغالی ها بیش از بقیه، شکلک دست زدن را به کار می برند و شکلک شست رو به بالا در مالزی بیشترین محبوبیت را داشت.

همچنین مشخص شد کاربران جهانی که به زبان فرانسوی صحبت می کنند چهار برابر بیشتر از دیگر ساکنان جهان شکلک قلب را مورد استفاده قرار می دهد و 55 درصد شکلک هایی که میان این دسته از افراد مورد استفاده قرار می گیرد، قلب است. این رقم برای انگلیسی زبانان سراسر جهان هشت درصد گزارش شد. کارشناسان همچنین دریافتند فرانسوی تنها زبانی است که در جریان برقراری ارتباطات مجازی مبتنی بر آن شکلک صورت با حالت غمگین زیاد استفاده می شود.

به طور میانگین شکلک قلب 12.5 درصد از تمام شکلک هایی را تشکیل می دهد که کاربران جهانی در جریان برقراری ارتباط با یکدیگر به کار می برند. کارشناسان در ادامه بررسی ها به این نتیجه رسیدند که شکلک صورت خندان در آمریکا، پرتغال، آلمان، اسپانیا و ایتالیا بیشترین محبوبیت را دارد و در مقابل شکلک قلب میان این افراد کاربرد چندانی ندارد.

در میان مردم روسیه حالت رمانتیک شامل شکلک بوسیدن، عشق و ابراز علاقه سه برابر بیشتر از میانگین جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، در حالی که روس ها هفت درصد از تمام شکلک های خود را به این بخش اختصاص می دهند، کاربران جهانی در 2.36 درصد از موارد این شکلک ها را به پیام خود اضافه می کنند و ویتنامی ها با 1.05 درصد کمترین سهم را در این بخش دارند.

در این مطالعه همچنین مشخص شد برزیلی ها بیش از دیگر کاربران جهانی شکلک های مذهبی را به کار می برند که از جمله آنها می توان به شکلک دست های رو به آسمان در حال دعا، کلیسا و ستاره در آسمان اشاره کرد. در حالی که کاربران جهانی به طور میانگین در 0.36 درصد از تمام شکلک های خود موارد یادشده را مورد استفاده قرار می دهند، این شکلک ها در 1.1 درصد از پیام های برزیلی ها به کار می رود. در این زمینه مشخص شد فرانسوی ها و عرب ها به ترتیب با 0.1 و 0.19 درصد کمتر از تمام مردم جهان سراغ شکلک های مذهبی می روند.

بخش دیگر مربوط به شکلک های لباس بود که در پایان مشخص شد از تمام شکلک های ردوبدل شده میان کاربران جهانی در 0.25 درصد موارد این نوع نمادها استفاده می شود که رقم یاد شده در استرالیا 0.47 درصد محاسبه شده است. مردم استرالیا همچنین بیش از میانگین جهان شکلک های مربوط به دارو را مورد استفاده قرار می دادند و این قبیل نمادها در فرانسه کمتر از دیگر نقاط جهان به کار گرفته می شد.

به هرحال، مرکز Swiftkey با این طالعه سعی کرد رفتار کاربران در جریان حضور در شبکه های اجتماعی و ارسال پیام را مشخص کند و در کل مشخص شد تمام کاربران جهانی نسبت به استفاده از شکلک صورت خندان تمایل فراوان دارند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه