بعد از قبرهای مشهد و قم با قیمت های نجومی شان و قبرهای 700 میلیون تومانی امامزاده صالح، حالا نوبت به شیراز و قبرهایی رسیده که نرخ شان روز به روز بالاتر می رود.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح:
قیمت قبرها هر روز عجیب و غریب تر از دیروز می شوند. حالا دیگر قیمت 50 میلیون تومانی قبرهای بهشت زهرا، در برابر قیمت های جدیدی که می شنویم، رقم هایی عادی هستند. بعد از قبرهای مشهد و قم با قیمت های نجومی شان و قبرهای 700 میلیون تومانی امامزاده صالح نوبت به شیراز و قبرهایی رسیده که قیمت شان روز به روز بالاتر می رود.

مساحتی حدود 300 متر مربع دقیقا وسط ضلع شمالی حرم مطهر شاه چراغ (ع) را کنده اند تا یک قبرستان درست در قلب بنای مذهبی فرهنگی و تاریخی شاه چراغ ایجاد کنند؛ بنایی که خرداد ماه 1321 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

موسم قبرهای 250 میلیون تومانی شاه چراغ!

در این مساحت کم، 300 قبر دو طبقه ایجاد کردند و روی همه آنها را پوشاندند تا زمانی که مشتریان بمیرند و تقاضا برای خرید قبرهای مقابل شاه چراغ (ع) زیاد شود، آن وقت قیمت ها را بگویند.

قیمت هر قبر در شاه چراغ 250 میلیون تومان است، البته این قیمت برای هر یک طبقه از این قبرها در حرم مطهر «احمد بن موسی کاظم» است که پولی معادل 500 میلیون تومان برای هر قبر دو طبقه می شود. با یک حساب سرانگشتی ساده مشخص می شود که اعتباری بالغ بر 150 میلیارد تومان از بابت کندن این قبرها به دست می آید. با اینحال فقط باید در رویا امیدوار بود که قدری از این پول برای بافت تاریخی که شاه چراغ (ع) در قلبش قرار دارد خرج شود.

اما اصل طرح توسعه حرم شاه چراغ (ع) برای چیست؟ این طرح از یک ماه گذشته شروع شده و با تخریب هایش خواب را به چشم بافت تاریخی شیراز در محله «اسکندریه» حرام کرده است. به نظر می رسد با توجه به تخریب خانه های ارشمند و ثبتی بافت تاریخی شیراز، جستجو برای علت کندن زمین در قلب یک بنای تاریخی - مذهبی ثبتی بیهوده باشد، چون اگر ثبتی بودن یک بنای تاریخی و ارزشمند حتی اگر در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده باشد، برای دست اندرکاران طرح توسعه شاه چراغ اهمیت داشت، دست کم یک سوال یا استعلام از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام می شد.

قبر 700میلیونی در تهران

این روزها در قطعه های 223، 227 و 229 بهشت زهرا، قبر یک طبقه 10 میلیون تومن، در قطعه های 228، 225 و 222 قبرهای دو طبقه 20 میلیون تومان و قبر سه طبقه در قطعه های 19 و 51، 30 میلیون تومان قیمت دارد. البته همه اینها به دلیل رزرو بودن، با اختلاف قیت یک، دو و پنج میلیونی، بالاتر از قیمت معمول فروخته می شوند. نزدیک غسالخانه، در قدیمی ترین قطعه های بهشت زهرا، قیمت یک قبر یک طبقه به 50 میلیون هم می رسد.

موسم قبرهای 250 میلیون تومانی شاه چراغ!

محل دفن هم خوش آب و هوا که باشد باید پول بیشتری پرداخت شود. امام زاده عینلی زینلی هم قبرهای گرانقیمتی دارد که قیمت بعضی از آنها بالای 100 میلیون تومان هم می شود اما قیمت هیچ کدام از این قبرها به پای قبرهای امامزاده صالح تهران نمی رسد. در امامزاده صالح تجریش، قبرها بعضا تا مبلغ 700 میلیون تومان هم فروخته می شود. سوال اینجاست که چه کسی توانایی خرید این قبرها را دارد و چه لزومی به تعیین این قیمت ها برای قبر است؟ سوالی که اعضای شورای شهر هم چندی پیش درباره اش بحث کردند.

قیمت قبر، سوژه مراسم خواستگاری

مکان دفن اعضای خانواده برای افراد متمول و سنتی مشهد، اهمیت زیادی دارد. یکی از شهروندان مشهدی در این باره به هفت صبح می گوید: «چندسال پیش یکی از اقوام برای خواستگاری به خانه یکی از خانواده های بازاری مشهد رفتند. در همان اول خواستگاری مادر عروس به مادر داماد گفته بود، همین اول کار بگویید که اعضای فامیل تان را در حرم دفن می کنید یا نه؟ اگر نه ما حاضر به وصلت نیستیم. برای ما این موضوع حیثیتی است!»

پس جای تعجب ندارد که بسیاری از مشهدی ها در صف انتظار و ثبت نام قبرهای حرم مطهر مشهد باشند. این قبرها در محوطه حرم 50 میلیون تومان قیمت دارند قبرهایی که همه سه طبقه اند و این محوطه آنقدر بزرگ است که بعد از 10 سال تدفین اجساد، هنوز پر نشده است اما در قسمت اصلی حرم قبرها از 400 میلیون تومان شروع می شوند و هر چه به ضریح نزدیکتر می شویم، رقم ها هم بالاتر می روند؛ حتی بالاتر از یک میلیارد و دو میلیارد تومان!

چه در محوطه اصلی و چه در حیاط حرم، قیمت هایی که برای پیش فروش تعیین می شوند با قیمت روز متفاوت اند. یعنی شما 50 میلیون تومان را امروز پرداخت می کنی تا مطمئن شوی جایی برای دفن در حرم مطهر داری اما زمان تدفین که برسد باقیمانده پول طبق نرخ روز محاسبه و دریافت می شود.

موسم قبرهای 250 میلیون تومانی شاه چراغ!

افراد برای دفن شدن در محوطه اصلی و نزدیک ضریح، باید غیر از متمول بودن ویژگی دیگری هم داشته باشند: اعتبار اجتماعی. یکی از شهروندان مشهدی در این باره به هفت صبح می گوید: «برای مثال اقوام آقای خیامی، صاحب کارخانه ایران ناسیونال قدیم و ایرانخودروی جدید قبری کنار ضریح پیش خرید کرده بودند که وقت مرگشان گفته شد باید چند میلیارد تومان بپردازید و آنها هم منصرف شدند و جای دیگری دفن کردند.»

این نرخ ها در حالی روز به روز بالاتر می روند که در مشهد روزی 15 تا 20 نفر در محوطه بیرونی حرم، دفن می شوند؛ با وجود قبرهای سه طبقه و چهار طبقه، خودتان درآمد به دست آمده را محاسبه کنید!
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه