سفر چند هفته پیش عضو پارلمان اروپا به ایران با جنجال‌های خبری بسیاری همراه شد. ماریچه اسخاكه، سیاستمدار هلندی در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران لباسی را انتخاب كرده بود كه در اصول بین‌المللی قابل درك نبود.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: سفر چند هفته پیش عضو پارلمان اروپا به ایران با جنجال‌های خبری بسیاری همراه شد. ماریچه اسخاکه، سیاستمدار هلندی در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران لباسی را انتخاب کرده بود که  در  اصول بین‌المللی قابل درک نبود؛ اتفاقی که در تمام آمد و رفت‌های زنان خارجی به ایران  کم سابقه است. زنان دیگری که به بهانه‌های مختلف سیاسی یا شخصی به ایران سفر کردند، بدون مشکل بارزی با شرایط فرهنگی کشورمان کنار آمدند؛ زنانی که تعدادشان کم نیست و برخی را در این گزارش مرور کردیم.

سیاستمدار تمام عیار

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

سفر وزیر امور خارجه استرالیا به ایران هم با حاشیه‌هایی درباره حجاب همراه بود؛ البته حاشیه‌های مثبت. جولی بیشاب، که 29 فروردین امسال به ایران آمد، مانتو، شال و شلواری شبیه زنان ایرانی به تن داشت. برخلاف اغلب زنانی که به ایران سفر می کنند، او مشکلی در سرکردن شال و نگه داشتن سرپوش نداشت. هماهنگی او با فرهنگ پوشش ایرانی برای رسانه‌های بین المللی سوال ایجاد کرد که جولی در پاسخ به آنها گفته بود: «در واقع، من خودم هم گاهی روسری، کلاه یا سرپوش‌های دیگر را در زندگی روزمره‌ام بر سر می‌گذارم». ست مشکی و کفش پاشنه‌دار او در دیدار با مقامات ایرانی، یک ست رسمی تمام عیار بود.


مهمان زمستانی

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

بهمن ماه سال گذشته، دولت ایران میزبان معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کروواسی بود.  سنا پوسیچ با یک پالتو تا روی زانو به ایران سفر کرد تا نقش لباس رسمی او برای سفر کاری به یک کشور اسلامی را ایفا کند؛ البته این انتخاب بدون کمک یک مشاور استایل بود چون پالتوی خاکستری با راه‌های افقی  رنگی، انتخاب خوبی برای یک خانم با اضافه‌وزن نیست و باعث می‌شود چاق‌تر به نظر برسد. از طرف دیگر بهتر بود مانتو طرحدارش را با شال ساده‌تری ست می‌کرد تا ظاهرش رسمی‌تر به نظر برسد.


الگوی همراهی

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

کاترین اشتون که به واسطه مسوولیتش در اتحادیه اروپا و در جریان پرونده هسته‌ای ایران، در سال‌های اخیر رفت و آمدهای متعددی به کشورمان داشته، بیش از هر کسی با فرهنگ ما آشنایی پیدا کرده است. مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا که اغلب از کت و شلوار برای دیدارهای کاری اش استفاده می‌کند، هنگام سفر به ایران کت‌های بلندی می‌پوشد که نقش مانتو را به خوبی ایفا می‌کنند. به نظر می‌رسد این سیاستمدار انگلیسی، خیاطی دارد که دوختن مانتو با پارچه ابریشم خام را به خوبی بلد است. با گذشت زمان، او حالا شال سرکردن را هم یاد گرفته و دیگر چندان با شال حریر مشکی‌اش درگیر نیست.


تلاش برای کشف حجاب

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

هواپیمایی که وزیر امور خارجه ایتالیا را به ایران آورد، نتوانست به سرعت مسافرش را تحویل واحد تشریفات وزارت امور خارجه ایران دهد چون وقتی مسوول تشریفات با چند روسری رنگی وارد هواپیما شد، بنینو از سرکردن روسری امتناع کرده و گفته بود حاضر نیست با روسری وارد ایران شود. به نقل از سایت جهان نیوز، اصرارها نتیجه‌ای نمی‌دهد و مدیر کل تشریفات در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف خواستار حل مساله می‌شود. وزیر امور خارجه ایران یادآوری می‌کند که رعایت حجاب بخشی از پروتکل‌های تشریفاتی برای دیپلمات‌های زن در ایران است و در صورت نپذیرفتن آن، همه قرارهای بنینو لغو خواهد شد. بنینو هم بعد از تماس با ایتالیا، شال فارسی نویسش را به بازگشت بی‌نتیجه ترجیح می‌دهد.


تنهاترین بازیگر

ماجرای زنان خارجی و لباس های ایرانی

رفت و آمدهای ایرانی با سایر کشورها در عرصه هنری برابر نبوده است. با وجود آنکه بازیگران ایرانی در جشنواره‌های خارجی زیاد حضور پیدا می‌کنند اما فرصت میزبانی همتایان خارجی خود را نداشتند. می‌توان گفت ژولیت بینوش تنها ستاره مطرح سینمای جهان بود که به دعوت عباس کیارستمی به ایران آمد. بینوش در مدت حضور در ایران پوشیدن انواع شال و روسری را یاد گرفت و تبدیل به یک حرفه‌ای در حجاب شد.


با حفظ میراث

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

زمان زیادی از سفر وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی به کشورمان نمی‌گذرد. مایت ماشابانه در اردیبهشت ماه امسال به ایران سفر و با دولتمردانی چون حسن روحانی، محمد جواد ظریف و علی لاریجانی دیدار کرد. او در هر کدام از دیدارهای رسمی‌اش لباسی متفاوت به تن داشت که طراحی آنها برگرفته از لباس سنتی آفریقای جنوبی بود. کت و پیراهن‌هایی با دامن بلند که می‌شد ردپای نقوش سنتی و هنر دست آفریقای جنوبی را روی آنها دید. این بانوی خوش‌سلیقه برای سرپوش از همان دست پیچ‌های سنتی زنان آفریقای جنوبی استفاده کرده بود. استفاده از لباس سنتی کشورها در دیدارهای بین‌المللی آزاد است و یک لباس رسمی محسوب می‌شود.


 جوانی و جهالت

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

ماریچه اسخاکه، سیاستمدار 36 ساله، هر  قدر هم به دلیل جوانی‌اش تجربه اندکی در عرصه دیدارهای بین‌المللی داشته باشد، به خوبی می‌داند که پوشیدن لباس‌های رسمی در چنین دید و بازدید‌هایی ضروری است و استثنا نمی‌شناسد. طبق قوانین بین‌المللی در دیدار سیاستمداران دو کشور، میزبان و ‌مهمان باید لباس کاملا رسمی به تن کنند؛ به همین منظور آقایان باید کت و شلوار و خانم‌ها هم بهتر است کت همراه دامن، شلوار یا پیراهن بپوشند. کت و شلوار آقایان بهتر است در رنگ‌های خاکستری یا سورمه‌ای باشد اما دست خانم‌ها برای انتخاب رنگ باز است. براساس آموزه‌های دانشکده‌های علوم سیاسی پیراهن و ساپورتی که ماریچه اسخاکه برای دیدار با علی لاریجانی انتخاب کرده بود، مفهومی جز زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی نداشت.


خانم همسایه

ماجرای زنان خارجی و تن‌پوش ایرانی

حنا ربانی، وزیر امور خارجه کشور همسایه که با لباس‌ سنتی پاکستان در دیدارهای بین‌المللی حضور پیدا می‌کند در سفر به ایران یک مانتوی بلند مشکی شبیه مانتوی عربی را به لباس همیشگی‌اش ترجیح داده بود. جوان‌ترین وزیر پاکستان همیشه شالی حریر هم رنگ لباس سنتی‌اش به تن دارد ولی در ایران شالی مشکی و بسته‌تری بر سر داشت.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه