طرز تهیه سالاد اسفناج و تحلیل تغذیه ای آن


طرز تهیه سالاد اسفناج و تحلیل تغذیه ای آن


 


برخی افراد وقتی تصمیم به کاهش وزن می گیرند، اولین کاری که می کنند حذف شام است و به جای آن در این وعده غذایی فقط سالاد می خورند....


در حالی که به گفته متخصصان تغذیه، داشتن این عادت غذایی نه تنها فایده ای ندارد بلکه عوارضی نیز خواهد داشت و مانع کاهش وزن می شود بنابراین هر نوع سالادی را باید قبل، همراه یا بعد از غذای اصلی میل کرد. البته بهتر است سالاد با انواع سبزی های تازه تهیه شده باشد و برای هرچه مغذی تر کردن آن، از انواع میوه ها و مغز های خام استفاده کرد. نمونه ای از آن سالاد اسفناج است.


مقدار کالری


موادغذایی سالاد اسفناج در مجموع تقریبا ۱۰۰۰ کیلوکالری انرژی دارد. در صورت تقسیم این سالاد میان ۴ نفر، مقدار کالری دریافتی هریک، ۲۵۰ کیلوکالری خواهد بود. البته در صورتی که روغن زیتون بیشتری برای این غذا استفاده شود، به مقدار انرژی به ازای هر قاشق مرباخوری ۴۵ کیلوکالری اضافه خواهد شد.

 


همراه سالاد


می توانید با این سالاد، تکه ای گوشت مرغ تنوری شده قرار دهید و میل کنید البته برای کامل کردن وعده غذایی تان می توانید یک تا ۲ برش نان سبوس دار نیز کنار سالاد قرار دهید. نوشیدنی تان نیز می تواند یک لیوان آبمیوه تازه مثل آب گریپ فروت، پرتقال یا انار باشد.

 

طـرز تـهـیـه


ابتدا در کاسه ای بزرگ اسفناج های خردشده را با گردو (که از قبل کوبیده اید)، مخلوط کنید. پرتقال ها و نارنگی ها را پوست بگیرید و حتی از پوست داخلی شان نیز جدا کنید. سپس آنها را با اسفناج و گردو مخلوط کنید. در کاسه ای دیگر آب پرتقال، روغن زیتون، نمک و فلفل سیاه، آب لیموترش، پودر سیر و سس خردل را با هم مخلوط و به سایر محتویات سالاد اضافه کنید. بعد از ۳۰ دقیقه گذاشتن سالاد در یخچال، آماده خوردن خواهد بود.

مـواد لازم (برای ۴ نفر)


اسفناج خردشده/۵۰۰گرم/۱۲۵کیلوکالری


گردوی کوبیده/۸عدد/۱۸۰کیلوکالری


پرتقال/۲عدد/۱۲۰کیلوکالری


نارنگی/۲عدد/۶۰کیلوکالری


آب پرتقال/نصف لیوان/۶۰کیلوکالری


روغن زیتون/۵قاشق غذاخوری/۴۵۰کیلوکالری


لیموترش/۱عدد/۰کیلوکالری


نمک و فلفل سیاه/به میزان دلخواه/۰کیلوکالری


پودر سیر و سس خردل/۱قاشق مرباخوری/۰کیلوکالری

 

 

پیشنهاد سرآشپز سامان گلریز


مدرس آشپزی


۸ راز سالاد اسفناج


سالاد اسفناج از جمله سالادهایی است که در پاییز می توان مصرف کرد زیرا در این فصل، اسفناج های تازه در دسترس است و می توان از ارزش تغذیه ای آن بهره برد. برخی افراد این سالاد را چند ساعت قبل از مصرف تهیه می کنند ولی این کار اشتباه است ز��را اسفناج ها به اصطلاح می میرند و سالاد تازگی لازم را نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود آن را چند دقیقه قبل از مصرف تهیه کنید. نکته هایی برای هر چه خوشمزه تر شدن این سالاد وجود دارد:

 

۱. برای تهیه سالاد اسفناج از برگ های تازه و کوچک اسفناج استفاده کنید و از خرد کردن اسفناج به قطعه های بسیار ریز بپرهیزید.

 

۲. برای آنکه اسفناج ها رنگ خود را حفظ کنند، بهتر است قبل از مصرف، آنها را ۳۰ دقیقه در آب بسیار سرد قرار دهید.

 

۳. می توانید بنا بر ذائقه تان، از روغن زیتون با بو یا بدون بو برای مزه دار کردن سالاد استفاده کنید. یادتان باشد که روغن های زیتون بودار ارزش تغذیه ای بیشتری دارند.

 

۴. می توانید برای زیبایی هر چه بیشتر سالاد، از پرتقال های توسرخ استفاده کنید. بهتر است این پرتقال ها ترش و شیرین باشند.

 

۵. بنا بر ذائقه تان می توانید از سس خردل تند یا ملایم استفاده کنید.

 

۶. برای زیبایی هرچه بیشتر سالاد، می توانید از گردو و بادام های کاراملی (مانند سوهان عسلی) و خرد شده استفاده کنید. افزودن آنها در مرحله سرو سالاد انجام می شود.

 

۷. سالاد را ۳۰ دقیقه بعد از درست کردن سرو کنید زیرا در غیر این صورت اسفناج ها تازگی شان را از دست خواهند داد و پلاسیده می شوند. علت این اتفاق سس مصرفی است که حالت اسیدی دارد.

 

۸. برای ریختن آب پرتقال در سالاد از آبمیوه های آماده استفاده نکنید بلکه آب پرتقال تازه را بگیرید و به هر میزان که خواستید، به سالاد اضافه کنید.

اگر یبوست دارید


این سالاد به دلیل فیبر بالایی که دارد، برای شما مناسب است. می توانید سبزی های دیگری مانند کلم بروکلی و کاهو نیز به آن اضافه کنید تا میزان فیبر دریافتی افزایش پیدا کند. در ضمن، بهتر است مقدار

روغن زیتون را نیز افزایش دهید.

 

 

اگر اضافه وزن دارید


مقدار گردو و روغن زیتون را کاهش دهید. در ضمن توصیه می شود سالاد را قبل از صرف غذای اصلی میل کنید تا به این ترتیب قسمتی از حجم معده تان با خوردن سالاد پر شود.

 

 

اگر فشار خون دارید


بهتر است مقدار گردوی این سالاد را کاهش و مقدار سبزی را افزایش دهید. کمی سیر تازه به آن اضافه کنید و میزان مرکبات به کار رفته در سالاد را افزایش دهید. در ضمن می توانید در این سالاد کمی هم گریپ فروت تازه بریزید.

ساقی اخوان

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه