صفحات شخصیت های مهم سیاسی توسط چه کسی اداره می شود؟ مثلا شخص وزیر یا فلان چهره سیاسی خودش یکی یکی عکس های جدید را آپلود می کند و نظرات پای عکس را می خواند یا هر کدام برای خودشان ادمین جداگانه ای دارند؟!

مجله اینترنتی برترین ها

مجله همشهری جوان - محمدرضا کاظمی:  صفحات شخصیت های مهم سیاسی توسط چه کسی اداره می شود؟ مثلا شخص وزیر یا فلان چهره سیاسی خودش یکی یکی عکس های جدید را آپلود می کند و نظرات پای عکس را می خواند یا هر کدام برای خودشان ادمین جداگانه ای دارند؟!

در توضیح خیلی از این صفحات آدرس سایت رسمی همان شخصیت زده شده و این یعنی پیج توسط یکی (یا چند نفر) از اعضای سایت اداره می شود. چندنفری هم هستند که مشخص است خودشان مسوول صفحه هستند، ما بعد از تلاش های فراوان توانستیم یکی از ادمین های این پیج های سیاسی را پیدا کنیم و با او گپ بزنیم، البته به شرطی که نامی از او و صفحه ای که مدیر آن است، نیاوریم! پس این شما و این گفت و گوی ما با آقای ادمین ناشناس.

شش دانگ حواسمان به کامنت هاست!

برای ادمین شدن در این صفحات باید رتبه خاصی داشته باشید؟


قانون خاصی ندارد. معمولا کسانی که سیستم های رسانه ای یک شخص سیاسی را کنترل می کنند، ادمین صفحات هستند. در بعضی از موارد هم اعضای خانواده شان هستند که صفحه را می چرخانند. چند نفری هم مدیریت صفحه را خودشان برعهده دارند. از این سه حالت خارج نیست یا خود شخص یا مدیر رسانه ای یا اعضای خانواده.

پس پیج هایی که عکس های خیلی قدیمی و خانوادگی چهره ها را به اشتراک می گذارند، دست خودشان یا اعضای خانواده است؟

نه لزوما. شما اگر مثلا مسوول سایت فلان چهره سیاسی باشید، می گویید که عکس های دوران کودکی و عکس قدیمی اش را به شما بدهد که منتشر کنید. این اتفاق آنچنان هم چیز عجیب و غریبی نیست. و نیاز نیست که حتما یکی از اعضای خانواده آن شخص سیاسی باشید تا به عکس های خاص دسترسی داشته باشید.

آپلود کردن عکس و پست جدید زمانبندی خاصی دارد یا هروقت که موضوع جدید باشد، انتشار می دهید؟

برای اینکه مخاطب صفحه ریزش نکند، باید حداقل هر روز یا دو روز یکبار عکس جدیدی گذاشت. معمولا صفحات متعلق به سیاستمداران نمی توانند مثل خیلی از هنرمندان و چهره های شناخته شده ورزشی فالوئر بخرند، پس باید اکتیو باشند تا تعداد فالوئرها کم نشود.

به عنوان یک ادمین، چقدر در روز باید وقت بگذارید و آنلاین باشید؟


زمان آنلاین بودن براساس تعداد فالوئر و کامنت هایی که می  گذارند، متفاوت است؛ مثلا بعضی وقت ها پست یا عکسی که گذاشته می شود خیلی مهم است و خبرساز می شود، تعداد نظرات هم بالا می رود و آن موقع باید شش دانگ حواسمان به محتوای نظرات باشد.

محتوای نظرات در چند دسته قرار می گیرد؟


خب خیلی گسترده است، بعضی ها مشکلاتی که در محل  کارشان به وجود آم��ه را می نویسند، برخی درخواست کمک می کنند. تعدادی هم نظرات سیاسی شان را می گویند و دنبال جواب می گردند و بعضا با چند نفر دیگر بحث می کنند. عده ای هم هستند که حرف های ناشایست می زنند تا به قول خودشان دلشان دلشان خنک شود! بعضی ها با این دسته آخر دعوا می کنند، چندتایی هم از آب گل آلود ماهی می گیرند و تبلیغات می کنند، کلاه همه جور طیفی در این بین هست.

شش دانگ حواسمان به کامنت هاست!

اصلا کسی راجع به عکس نظر می دهد یا خیر؟


اتفاقا راجع به عکس ها هم زیاد واکنش نشان می دهند. اگر بخواهیم به صورت حرفه ای به قضیه نگاه کنیم، واکنش اصلی مخاطبان باید نسبت به عکس باشد که این اتفاق هم می افتد، ولی نظرات حاشیه ای هم هست.

فکر می کنم بیشتر کارتان پاک کردن همین نظرات حاشیه ای باشد...


بله، کامنت ها ناشایست را پاک می کنیم و کسی که نظر را گذاشته بلاک می کنیم، اما گاهی اوقات نمی شود به همه نظرات رسیدگی کرد، شاید از دستمان در برود و چند کامنت نامناسب در صفحه بماند.

یعنی با وجود اینکه بعضا چندتا ادمین برای صفحات وجود دارد، باز هم این نظرات ممکن است پاک نشده باقی بمانند؟

درست است که چند نفر ادمین هست، ولی همه که همزمان نمی توانند دسترسی داشته باشند. فقط یک نفر اداره کننده سیستم است. شاید نظارت بر صفحه یا تولید محتوا کار چند نفر باشد، اما در لحظه فقط یک نفر دسترسی به مدیریت صفحه دارد.

عکس یا پیام خصوصی چطور؟ کسی برایتان دایرکت می فرستد؟


بله، فضای دایرکت هم مشابه کامنت هاست. در آنجا هم همه مدل عکس و متنی رسال می شود، بعضی ها اعیاد را تبریک می گویند، عده ای درخواست کمک مالی یا کار دارند، چند نفری سوال می کنند و طبق معمول کسانی هم هستند که ناسزا می گویند. نکته بامزه پیام خصوصی این است که بضعی ها عکس ها و کارت پستالی می فرستند که دلیلش را واقعا نمی دانیم؛ مثلا یکی عکس یک شاخه گل می فرستد یا آسمان ابری با توضیحاتی کاملا بی ربط به صفحه.

تاحالا هک نشده اید؟!


نه خدا را شکر تا الان این اتفاق نیفتاده، ولی چیزی که یک مقدار آزاردهنده است و بعضا حاشیه ساز می شود پیج های جعلی است که برای سیاستمداران خیلی زیاد درست می شود.

تا حالا هک نشده اید؟!

نه خدا را شکر تا الان این اتفاق نیفتاده، ولی چیزی که یک مقدار آزاردهنده است و بعضا حاشیه ساز می شود پیج های جعلی است که برای سیاستمداران خیلی زیاد درست می شود.

با این صفحات فیک چه کار می کنید؟

ماهیت این صفحات با توجه به اطلاعاتی که منتشر می کنند، خیلی زود مشخص می شود، اما باز هم خیلی از مردم نمی توانند تشخیص بدهند صفحه اصلی است یا جعلی و فریب اخباری را می خورند که از آن صفحه منتشر می شود. مخاطبان باید دقت کنند، اطلاعات دست اول با توجه به منبع، اصلی یا جعلی بودن صفحات را مشخص می کند.

شش دانگ حواسمان به کامنت هاست!

خب چه کاری برای مقابله با این صفحات فیک انجام دادید؟


متاسفانه نمی شود آنها را پیگیری کرد. در اینستاگرام اگر صفحه ای بخواهد رسمی شود باید بالای چند میلیون فالوئر داشته باشد که در ایران چنین چیزی وجود ندارد. نه فقط در سیاستمداران، ما در هنرمندانمان هم فکر نمی کنم کسی را داشت باشیم که صفحه اش رسما از اینستاگرام تایید شده باشد. اگر صفحه ای رسمی شود، می تواند جلو صفحات فیک را بگیرد.

ولی می شود صفحه را ریپورت و بلاک کرد.


بله، یک راه برای بستن صفحات فیک این است که گزارش تخلف را برای اینستا بفرستیم. اگر تعداد بالایی از این گزارش تخلفات به دست مسوولان اینستاگرام برسد، معمولا هشدار می دهند و بعد از آن احتمالا می بندند. البته یادم نمی آید تا به حال صفحه ای را بسته باشند.

در روزهای اولی که مردم به صفحات هنرمندان دسترسی پیدا کردند، حواشی زیادی به وجود آمد، اما الان آنها را پذیرفته اند. این اتفاق برای صفحات سیاسیون هم افتاده؟

بله، ولی اعتراض های مردم بستگی به عکسی که ارسال می شود و فضایی که به وجود می آید دارد. ممکن است که یک موج راه بیفتد و باز هم کامنت های باربط و بی ربط به موضوع، سرازیر شود و طبق معمول بعضی هم حرف های ناشایست بزنند.

معمولا در زیر همان عکس های خیلی ها با مخالفان مخالفت می کنند!


بله، خیلی این اتفاق می افتد. بعضی ها موافقند و برخی مخالف و همین باعث می شود که مستقیم جواب همدیگر را بدهند. معمولا در صفحات پربازدید این اتفاق زیاد می افتد.

شما در جواب به کامنت های مخاطبان نظر هم می گذارید؟


من نه، اما بعضی از ادمین ها نظر می دهند، ولی نمی دانند اگر کامنت بگذارند ممکن است که خبری شود. یادم هست آقای ظریف یک بار پایین عکسش جواب کامنتی را داده بود که آن اتفاق خبری شد. بین صفحات چهره های غیرهنری آقای مرادی خیلی اکتیو است و کامنت ها را جواب می دهد.

ادمین پیج های ورزشی و هنری معمولا صفحات شخصی شان را هم معرفی می کنند تا از این راه خودشان فالوئرهای بیشتری داشته باشند، شما از این کارها نمی کنید؟

نه، پیج چهره های سیاسی خیلی با هنری ها و ورزشی ها فرق دارد. همان طور که در همه جای دنیا فالوئرهای آنها با سیاسیون فرق دارند، ادمین های هر دو گروه هم با هم متفاوت اند. ادمین صفحه های سیاسی معمولا نباید معرفی شوند، به قول معروف، ما هیدن هستیم، چون برای صاحب صفحه خوب نیست، بالاخره خیلی ها فکر می کنند که آن آدم صاحب صفحه است و خودش آنجا را می چرخاند، برای همین نباید کسی ادمین ها را بشناسد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه