شبکه۳ در ماه مبارک رمضان

شبکه۳ در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی و زمانبندی بازی‌های مرحله حذفی جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل به‌گونه‌ای است که شبکه۳ به‌عنوان پرمخاطب‌ترین شبکه شب‌های‌ماه مبارک رمضان برای نخستین بار در سال‌های اخیر تا نیمه‌های‌ماه مهمانی خدا فرصتی برای پخش سریال مناسبتی و دیگر برنامه‌های ویژه رمضانی نخواهد داشت.

به گزارش همشهری، از همان زمان برگزاری نشست اعلام برنامه‌های نمایشی تلویزیون در‌ماه رمضان۹۳ گمانه‌زنی برای نحوه پخش برنامه‌های شبکه۳ و تداخل آن با زمان برگزاری بازی‌های مرحله حذفی جام‌جهانی بالا گرفت. حضور تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی والیبال هم امسال مزید بر علت شد تا کنداکتور پخش این شبکه پس از اذان مغرب و افطار بیشتر حال و هوای ورزش بگیرد.

ماهی پر از عسل

از آنجا که برنامه «بیست چهارده» عادل فردوسی‌پور معمولا ۳۰دقیقه قبل از آغاز بازی‌ها روی آنتن می‌رود، مدیران شبکه۳ از همین حالا باید فکری اساسی برای زمان پخش برنامه پرمخاطب «ماه عسل» احسان علیخانی بکنند که در سال‌های اخیر از حدود ۲ساعت پیش از افطار شروع می‌شد و تا آخرین لحظه‌های مانده تا اذان مغرب ادامه داشت. به این ترتیب، آنتن شبکه۳ از حدود ساعت۲۰ یعنی ۴۵دقیقه مانده به افطار در اختیار برنامه‌های ورزشی خواهد بود و‌ ماه عسل قاعدتا باید پیش از ساعت۲۰ از آنتن خداحافظی کند. این ماجرا برای برنامه‌های نمایشی به‌ویژه سریال رمضانی شبکه ۳شکلی پیچیده‌تر به‌خود می‌گیرد و مشخص نیست سریال‌های «هفت‌سنگ» علیرضا بذرافشان یا «شمعدونی» سروش صحت چگونه در کنداکتور پخش قرار می‌گیرند تا تداخلی با بازی‌های جام‌جهانی برزیل و لیگ جهانی والیبال نداشته باشند. نگاهی به برنامه پخش این بازی‌ها در نخستین روز‌ ماه مبارک رمضان کمی ماجرا را روشن‌تر می‌کند.

بازی‌های حساس در رمضان

یکشنبه ۸ تیرماه مصادف است با روز اول رمضان. در این روز ۲بازی از مرحله حذفی جام‌جهانی۲۰۱۴ به‌ترتیب ساعت‌های۲۰:۳۰ و ۳۰دقیقه بامداد روی آنتن می‌رود. ساعت۲۱ همزمان پخش بازی تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در مرحله گروهی لیگ جهانی است. از آنجا که بازی اول فوتبال با والیبال تداخل دارد، طبعا بار پخش فوتبال روی دوش شبکه ورزش قرار می‌گیرد و والیبال پس از اذان و افطار روی آنتن می‌رود.

این برنامه تقریبا در هفته اول‌ماه رمضان ادامه دارد و در هفته دوم هم چند بازی با زمان اذان مغرب تداخل خواهد داشت. کمتر از ۲هفته دیگر‌ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و باید دید آیا مدیران ارشد تلویزیون برای جلوگیری از تداخل برنامه‌های مناسبتی با بازی‌های حساس مرحله حذفی جام‌جهانی فکری کرده و تمهیدی اندیشیده‌اند یا نه.

پرهیز از برنامه‌های خنثی و تکراری

معاون سیما در نشست بررسی جزئیات ویژه‌برنامه‌های معارفی شبکه‌های مختلف تلویزیون در‌ماه مبارک رمضان از مدیران گروه‌های معارف خواست با کنار گذاشتن ساختارهای تکراری و خنثی در تولید برنامه‌های معارفی از قالب‌های متنوع و متفاوت برای جلب نظر مخاطبان استفاده کنند. تصویب تولید ۲مجموعه تلویزیونی و ۵ تا ۷ فیلم با مشارکت گروه‌های معارف در شبکه‌های یک، ۲، ۳ و تهران هم دیگر تصمیم نشست علی دارابی با مدیران تلویزیون بود.

معاون سیما با اشاره به پخش بیش از ۳۰برنامه گفت‌وگوی تنهایی با چهره‌های علمی و فرهنگی با موضوع‌ماه مبارک رمضان، از مدیران معارف خواست در زمان‌های افطار و سحر برنامه‌های کوتاه و جذاب برای تقویت فضای روحانی و معنوی این لحظات تدارک ببینند.

همه تحت‌تأثیر فوتبال

همزمانی جام‌جهانی با‌ماه رمضان گرچه هر چند سال یک‌بار اتفاق می‌افتد اما بی‌تردید تأثیری عمیق بر استقبال مخاطبان از برنامه‌های همه شبکه‌های تلویزیون در‌ماه مهمانی خدا خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد حتی سریال «مدینه» سیروس مقدم و دیگر سریال‌های مناسبتی رمضان۹۳ هم با وجود پخش از دیگر شبکه‌ها به نوعی قربانی جاذبه‌های فراگیر فوتبال و رقابت میان اعضای خانواده برای دیدن برنامه‌های محبوب شوند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه