در عین حال خیلی از تماشاگران فوتبال به یاد نمی آورند که کدام تیم در چه سالی قهرمان شده یا آقای گل مسابقه ها هر سال چه کسی بوده است،

چهاردهمین دوره لیگ برتر ایران با قهرمانی تیم سپاهان اصفهان به پایان رسید. بی شک اهالی فوتبال و طرفداران همیشگی این رشته ورزشی به یاد دارند از سال ۱۳۸۰ که لیگ حرفه ای فوتبال ایران با عنوان لیگ برتر برپا شده، چه تیم هایی قهرمان یا نایب قهرمان شده اند و گاهی نتایج لیگ های سال های قبل تر را هم فراموش نکرده اند.

در عین حال خیلی از تماشاگران فوتبال به یاد نمی آورند که کدام تیم در چه سالی قهرمان شده یا آقای گل مسابقه ها هر سال چه کسی بوده است، مگر اینکه تیم یا بازیکن محبوبشان در این فهرست قرار گرفته باشد. از آنجا که فوتبال مورد توجه همه قشرهای جامعه است، کمترکسی پیدا می شود بازیکنان سرشناس جهان و کشورش را نشناسد. البته خیلی وقت ها بیشتر این ستاره های فوتبال با پایان دوران ورزشی فراموش می شوند اما گاهی بازیکنانی پیدا می شوند که با حضور در عرصه های دیگر، تاریخ شهرت و محبوبیتشان را به سال های بعد از ورزش حرفه ای شان می کشانند.

لیونل مسی؛ بازسازی بیمارستان کودکان

مسی

لیونل مسی، باهوش ترین بازیکن فوتبال دنیا و برنده ۴ دوره توپ طلای اروپا و ۴ دوره بازیکن سال فوتبال جهان، فعالیت های نیکوکارانه فراوانی در کارنامه خود دارد. او موسسه خیریه ای با نام خودش تاسیس کرده است. همی طور یکی از اعضای فعالی یونیسف به شمار می رود و در منصب سفیر یونیسف، برای حمایت از حقوق کودکان فعالیت می کند. مسی به کشورش، آرژانتین، کمک های مالی زیادی می کند. ساختن ورزشگاه و خوابگاه شبانه روزی برای باشگاه شهر زادگاهش و بازسازی بیمارستان کودکان در همان شهر از جمله نیکوکاری هایی است که او انجام داده و همواره برای تحقیق در حوزه سرطان مبالغی می پردازد.

دیوید بکام؛ کمک به آسیب دیدگان حوداث طبیعی

بکام

دیوید بکام، ستاره مشهور انگلیسی دنیای فوتبال، سال هاست فعالیت های انسان دوستانه خود را آغاز کرده است. کمک های فراوان او به کودکان نیازمند و بیمار باعث شد از سال ۲۰۰۵ به سمت سفیر یونیسف برسد. بعد از این انتصاب، اقدام های او برای کمک به کودکان، آسیب دیدگان حوادث طبیعی و بیماران چندبرابر شد.

بکام در راستای این فعالیت هایش سفرهایی به سیرالئون، آفریقای جنوبی، فیلیپین و تایلند داشته و در راه مبارزه با ایدز و بیماری های دیگر به نهادها و موسسه های مختلف کمک های فراوانی کرده است. دیوید بکام همچنین به تازگی گفته هر ۴ فرزندش در مورد فعالیت های خیریه او کنجکاو هستند و می خواهند در این امور با او همکاری داشته باشند.

مسعود اوزیل؛ کمک به کودک برزیلی

547980_828

 

مسعود اوزیل، بازیکن مشهور فوتبال آلمان، از چهره های معروف ورزش فوتبال است که در کارهای خیر شرکت می کند. او درآمد خود را از جام جهانی که حدود ۲۳۷ هزار پوند بود، به کشور میزبان جام جهانی یعنی برزیل داد و با این مبلغ به ۲۳ کودک برزیلی که نیازهای پزشکی داشتند، کمک کرد تا بتوانند هزینه های درمان بیماری خود را بپردازند و به سلامت برسند. به همین دلیل است که جز در فوتبال، او را به عنوان یک قهرمان در حقیقی ترین شکل آن می شناسیم.

بالوتلی؛ بازی با کودکان ناتوان

بالتولی

ماریو بالوتلی، بازیکن تیم فوتبال باشگاه لیورپول، از فوتبالیست هایی است که همیشه خبرساز بوده و کمترکسی در مورد کارهای خوب او چیزی شنیده است ولی این بازیکن همواره به مردمی که اوضاع مساعد مالی ندارند، کمک می کند. طبق گزارش ها، بالوتلی بین ۲۰ تا هزار پوند به مردم مستمندی می دهد که به کمک نیاز دارند. همچنین تعدادی از آنها را انتخاب می کند که در روزهای خاص مثل کریسمس در هتل هیلتون اقامت کنند و شاد باشند. بالوتلی همیشه زمانی را با بچه های ناتوان می گذارند و برای بالابردن کیفیت زندگی آنها کمک های مالی زیادی می کند، بنابراین می شود در مورد او هرچیزی گفت ولی در نهایت کسی است که به دیگران کمک می کند.

کریستیانو رونالدو؛ ساخت مرکز درمان سرطان در مادرید

رونالدو

کریستیانو رونالدو، ستاره باشگاه رئال مادرید و تیم ملی پرتغال، همیشه در انجام کارهای خیرخواهانه پیشقدم بوده است. او با فروش کفش طلای فوتبال که در سال ۲۰۱۲ برنده آن شد؛ یک و نیم میلیون دلار برای تاسیس مدرسه ای در غزه پرداخت. رونالدو برای ساخت مرکز بیماران سرطانی در مادرید نیز مبلغ زیادی هزینه کرد. او در حال حاضر سفیر «نجات کودکان» آست که به بچه هایی که از گرسنگی یا چاقی مفرط رنج می برند، کمک می کند.

مایکل اسین؛ رسیدگی به بچه های بی سرپرست غنا

اسین

مایکل اسین، بازیکن غنایی باشگاه فوتبال آ ث میلان، موسسه خیریه ای در کشورش برای کمک به بچه ها دارد. اسین، در سال ۲۰۱۱ قسمتی از درآمد خود را برای کمک به بچه های بی سرپرست غنا اختصاص داد و کمک های او برای این بچه ها ادامه دارد. او از طرف اتحادیه آفریقا به عنوان سفیر صلح در قاره آفریقا انتخاب شد. اسین هر زمان که فرصت داشته باشد، به غنا می رود و برنامه هایی را برای بهبود وضعیت معاش مردم کشورش طرح ریزی می کند.

دیدیه دروگبا؛ تلاش برای پایان جنگ داخلی

دروگبا

دیدیه دروگبا؛ فوروارد سابق تیم فوتبال چلسی انگلستان که سال ۲۰۱۴ از فوتبال خداحافظی کرد، به دلیل نیکوکاری استثنایی برای ملت و وطنش مورد تحسین است. او باعث برقراری صلح در کشورش شد به این دلیل که جنگ های داخلی به مدت ۵ سال در ساحل عاج باعث ناآرامی شده بود ولی بعد از صعود تیم فوتبال ساحل عاج به جام جهانی ۲۰۰۶، با پادرمیانی و درخواست دروگبا، این جنگ ها به پایان رسید. همین فعالیت او باعث شد در فهرست روزنامه تایم به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تاثیرگذار سال ۲۰۱۰ معرفی شود.

درک کویت؛ کمک به مردم ناتوان

کویت

درک کویت، بازیکن تیم ملی فوتبال هلند و باشگاه فنرباغچه ترکیه، از فوتبالیست هایی است که نامش زیاد در تیتر اخبار نبوده ولی فعالیت های پشت پرده او قابل ستایش و تحسین برانگیز است. او موسسه خیریه ای را با نام خودش تاسیس کرده است. برنامه های این موسسه طوری تنظیم شده اند که به مردم ناتوان، از نظر جسمی یا مالی کمک می کند تا بتوانند ورزش کنند و از ورزش لذت ببرند.

فوتبالیست های ایرانی؛ ساخت مدرسه و درمانگاه

547986_997

در میان فوتبالیست های ایرانی هم نام های بسیار آشنایی در فهرست نیکوکاران به چشم می خورد؛ علی دایی، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی و کریم باقری از جمله آنها هستند. علی دایی با ساخت مدرسه، درمانگاه شبانه روزی، پرورشگاه و کمک به بیماران نیازمند و آسیب دیدگان زلزله و آزادکردن ده ها زندانی دیه و مهریه، فعال ترین بازیکن فوتبال در عرصه کارهای نیک به شمار می آید.

مهدی مهدوی کیا هم با کمک به کودکان سرطانی، ایتام، کودکان آفریقا، مردم زلزله زده و آسایشگاه کهریزک در کارهای خیر پیشقدم بوده است. علی کریمی یکی از محبوب ترین فوتبالیست های ایران و از مردان نیکوکار سرزمینمان است. کمک های مادی و معنوی این بازیکن به کودکان بی سرپرست و بیمار بسیار قابل توجه بوده است. این در حالی است که این بازیکن میل چندانی به فاش شدن این فعالیت هایش ندارد. کریم باقری هم اقدام های خیرخواهانه ای برای کمک به کودکان و افراد بی بضاعت و زلزله زده داشته است.

جک ویلشر؛ کمک به جک کوچولو

547987_348

جک ویلشر، بازیکن ۲۳ ساله تیم فوتبال آرسنال، با وجود دستمزد فراوانی که در این سن و سال از باشگاهش دریافت می کند، غرق در شهرت و ثروت نشده است و به کارهای نیک هم توجه دارد. او با وجود اینکه هنوز موسسه خیریه ای بنا نکرده، با حرکت بسیار خوبش، موجی در رسانه های اجتماعی به وجود آورد و همگان را به تحسین واداشت.

ویلشر زمانی را با کودکانی به نام جک مارشال می گذراند که از تومور مغزی رنج می برد. او این کودک بیمار و خانواده اش را به منزل خودش دعوت و از آنها پذیرایی کرد و گفت هر قدر که توان دارد، از آنها حمایت خواهدکرد. همکاری در پرداخت هزینه های تحقیقات تومور مغزی از اولین اقدام های او برای ورود به دنیای نیکوکاری است.

Tweet ستاره های نیکوکار فوتبال دنیا، از مسی تا رونالدو - تصویر 11
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه