تعریق در هنگام ورزش نشانه سلامتی

تعریق در هنگام ورزش نشانه سلامتی

تعریق در هنگام ورزش،سلامتی،تعریق،عرق کردن،مقاله ورزشی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شوشتر گفت: تعریق در ورزش خوب است و به ما نشان می‌دهد که سالم هستیم و اندام‌ها کار خود را به درستی انجام می‌دهند.

محمد سجادیان اظهارکرد: عرق کردن یکی از راه‌های دفع حرارت از بدن است. در تعریق ما معمولا آب و مواد معدنی را از دست می‌دهیم و تعریق زیاد نشان می‌دهد که آب میان بافتی بدن ما در حال کم شدن است که به وسیله مواد خوراکی و حتی در شرایط اضطراری با استفاده از تزریق، این آب و مواد معدنی از دست رفته جایگزین می‌شود.

وی با بیان این‌که علاوه بر آب، مواد معدنی که مورد نیاز عضلات هستند نیز با تعریق دفع می‌شوند، افزود: برای جبران این وضعیت توصیه می‌شود افرادی مانند ورزشکاران که زیاد عرق می‌کنند در آب یک سری نوشیدنی و مواد دیگر مانند نمک اضافه و در واقع یک محلول ورزشی درست کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شوشتر همچنین درخصوص میزان تعریق در افراد مختلف اظهار کرد: میزان تعریق بستگی به شرایط ژنتیکی دارد و نسبت به دمای بدن نیز متغیر است و همچنین یکی دیگر از دلایل اختلاف میزان تعریق، وابستگی فرد به تمرین است.

وی اضافه کرد: تعریق زیاد در ورزشکار حالتی به نام open window را به وجود می‌آورد که در نتیجه فرد بیشتر در معرض حمله ویروس‌ها و باکتری‌ها است، به همین دلیل است که یک فرد عادی ممکن است در سال دو بار سرما بخورد اما یک دونده ماراتن شاید 20 بار در سال دچار سرماخوردگی شود. البته به نسبت نیز قدرت مقاومت یک ورزشکار در مقابل بیماری بیشتر از فرد عادی است.

ایسنا


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه