بهترین زمان درمان نوزادان مبتلا به شکاف لب و کام

 یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و پزشک داوطلب موسسه خیریه زنجیره امید با بیان اینکه: بهترین زمان درمان نوزادانی که به شکاف لب و کام مبتلا هستند بین سه ماهگی تا یک سالگی است. از طرح شناسایی و درمان نوزادان محروم زیر ۳۰ روزه دچار مشکل شکاف لب و شکاف کام، تحت نظر تیم فوق تخصصی موسسه خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز، موسسه خیریه زنجیره امید قصد دارد طرحی را آغاز کند تا با شناسایی نوزادان محروم زیر ۳۰ روزه دچار مشکل شکاف لب و شکاف کام، بر اساس یک پروتکل درمانی معین با استفاده از تیم پزشکی فوق تخصصی مجموعه آنان را درمان کند.

دکتر مهدی فتحی، از پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک و پزشک داوطلب موسسه زنجیره امید، با اشاره به این که از هر هفتصد نوزاد زنده متولد شده در ایران یک نوزاد به شکاف لب یا کام یا هر دو مبتلا است گفت: بیماری شکاف لب و کام یک بیماری مادرزادی ست و معمولا این ناهنجاری مادرزادی با بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی و یا مشکلاتی در دست همراه است که مجموعا به آن سندروم گفته می شود، یعنی در واقع این سندروم هایی است که مشکلات دیگر نیز همراه آن هست و نوزاد غالبا دچار مشکلات دیگر هم هست.

وی تاکید کرد: درمان این نوزادان بستگی به وسعت و رشد نوزاد و همراه بودن یا نبودن شکاف لب و کام با مشکلات دیگر فرق می کند ولی در مجموع برنامه درمانی که برای این نوزادها، بر اساس پروتکل یا برنامه درمانی که در دنیا وجود دارد در سه ماهگی شکاف لب باید درمان بشود و شکاف کام در یک سالگی باید درمان بشود، هر چند در برخی نقاط هم بر درمان شکاف کام در هشت ماهگی یا شش ماهگی تاکید می کنند.

دکتر فتحی خاطرنشان کرد: درمان این بیماران منحصر به یک عمل جراحی و تحت نظر قرار گرفتن توسط یک پزشک نیست. این بیمارها بعد از جراحی شکاف احتیاج دارند که حتما ارتودنسی بشوند و اگر ناهنجاری در فک آنها ایجاد شده است باید این ناهنجاری درمان شود و نهایتا نیاز به جراحی ترمیمی بر روی بینی آنها وجود دارد.

وی در ادامه درباره پروسه درمانی نوزادان مبتلا به شکاف کام و لب گفت : پروسه درمانی این نوزادان از بدو تولد شروع می شود و تا بیست سالگی ادامه دارد و تیم کاملی از متخصصین باید روی این نوزادان کار کنند که در این تیم جراح پلاستیک و ارتودنس نقش اصلی را بازی می کنند که باید در تمام طول این مدت از بدو تولد تا بیست سالگی که نهایتا رشد صورت تمام می شود با این بیماران باشند، در عین حال نیاز به دیگر متخصصین هم وجود دارد، از جمله یک متخصص اطفال جهت تغذیه نوزاد، متخصص گفتار درمانی و متخصص گوش و حلق و بینی، به خصوص اگر این نوزادان بر اثر شکاف دچار مشکل شنوایی شوند. در کل اصطلاحا درمان این نوزادان درمان تیمی نامیده می شود و گفته می شود کودکان دچار شکاف کام را باید یک تیم کامل درمان کند.

مزایای طرح شناسایی نوزادان مبتلا به شکاف کام
وی باتاکید براینکه شناسایی و درمان کودکان مبتلا به شکاف کام در بدو تولد اثر جدی و مهمی در زندگی آنان ��ارد؛ گفت: در هر دوره ای از زندگی کودکان که این کودک در حال رشد است، در هر دوره ای دچار مشکل بشود، باعث تغییرات شکلی می شود که بعدها درمان آن تغییر شکل و یا تصحیح آن سخت تر و یا حتی غیرممکن خواهد بود.
وی در مورد مشکلاتی که فقدان شناسایی و درمان به موقع ممکن است برای نوزادان مبتلا به شکاف لب و کام به وجود آورد، گفت: مثلا اگر شما در سه ماهگی نتوانید لب بچه را درمان کنید و بگذارید برای یک سالگی، دندان های بچه و شکل فک او آنچنان دفورمه می شود که شاید تا آخر عمرش دیگر نتواند آن را درست کند. یا اگر در یک سالگی نتوانید شکاف کام کودک را درمان کنید، بعدا از این جهت که این مشکل بر روی گوش او، فک او و تکلم او اثرات جبران ناپذیر و غیر قابل اصلاحی می گذارد، شاید دیگر هیچ گاه این بچه نتواند به عنوان یک آدم طبیعی به جامعه برگردد و اغلب چنین افرادی که مشکل شان به موقع برطرف نشده است با مشکلات کمرویی و کمبود اعتماد به نفس در جامعه مواجه می شوند و با مشکلات متعددی در زندگی خود روبرو خواهند بود.

دکتر فتحی در مورد طرح زنجیره امید برای شناسایی و درمان کودکان محروم مبتلا به شکاف لب و کام گفت: هر کدام از این مسائل باید در زمان خودش انجام بگیرد. چنین طرحی کمک خواهد کرد کودکانی که خانواده آنها از امکانات درمان به موقع مشکل شکاف کام و لب بی بهره هستند، به موقع شناسایی و درمان شوند، چرا که هرگونه غفلت و تاخیری در هر کدام از مراحل درمانی این بیماری ممکن است مشکلاتی به بار بیاورد که دیگر درمان آن بسیار بسیار مشکل و یا حتی غیر ممکن باشد. چون نوزاد در حال رشد است و هر زمانی که از دست برود باعث افزایش و ماندگاری مشکلات خواهد شد.


 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه