ادای دین به فردوسی

ادای دین به فردوسی

بهزاد شیشه‌گران برای روز بزرگداشت فردوسی، یک پوستر طراحی کرد.

این گرافیست و نقاش در یادداشتی که در توضیح پوسترش نوشته، آورده‌ است: «۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی، پدید آورنده‌ی بزرگترین رزم‌نامه‌ی جهان است و همه ساله در این روز آئین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی کشور برگزار می‌شود.

 

نام و آوازه‌ی فردوسی در سراسر جهان ستوده شده است تا جایی که سعدی شیرازی به نیکی و احترام از فردوسی یاد می‌کند و بارها از قهرمانان کتاب شاهنامه در آثار خود نام برده است و بیتی از شاهنامه را در کتاب بوستان عیناً نقل می‌کند.

 

چه خوش گفت فردوسی پاکزاد/که رحمت بر آن تربت پاک باد/ میازار موری که دانه کش است/که جان دارد و جان شیرین خوش است

 

من نیز به پاس امروز و تقدیر از آفرینش‌های ستودنی این شاعر بزرگ، پوستری از سیمای او که در سال ۱۳۸۰ طراحی شده و از مجموعه‌ی مشاهیر ایران و جهان است را با نگاهی دیگر در سال ۹۳ اجرا کرده‌ام و به فردوسی بزرگ پیشکش می‌کنم.»

 

شیشه‌گران درباره‌ی کارهایش توضیح داد: این پوستر و تعداد کثیری از پوسترهای دیگری که تا کنون درباره‌ی مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از قبل از انقلاب تاکنون طراحی کرده‌ام و در ایران و خارج از ایران به نمایش درآمده‌اند، تماماً بدون سفارش و بدون حمایت از جایی و یا کسی و با وجود مصائب و مشکلات بسیار طراحی، چاپ و انتشار یافته‌اند. همه‌ی تلاش خود را کردم تا شاید نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ی خود ادای دین کرده‌ باشم.

 

او افزود: البته معتقدم حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، وظیفه‌ی دولت‌هاست و تاکنون مغفول مانده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه