در کتاب جدید"علم یوگا:مزایا و معایب" ویلیام جی براود نویسنده نیویورک تایمز و عاشق ورزش یوگا به علم در دسترس برای کمک کردن به اینکه یوگا چه کارهایی می تواند بکند و چه کارهایی نمی تواند بکند می پردازد

در کتاب جدید”علم یوگا:مزایا و معایب” ویلیام جی براود نویسنده نیویورک تایمز و عاشق ورزش یوگا به علم در دسترس برای کمک کردن به اینکه یوگا چه کارهایی می تواند بکند و چه کارهایی نمی تواند بکند می پردازد.جذبه این ورزش در هند و تمام غرب گسترش یافته که مخلوط شده و تصویری قدرت ساخته که می تواند خطرناک باشد چرا که شاید بسیار گمراه کننده باشد. براود توضیح می دهد این علم می تواند یک آهنگی شگفت آور باشد و به طور مشخص کمک کند که چه چیز واقعی است و چه چیز نیست چه چیز خوب است و چه چیز بد! براود می گوید که شکل قدیمی از تمرینات می تواند بیشتر از اینکه برای تان بد باشد برای تان خوب باشد اما هنوز بسیارمهم است که حقیقت را از شابعه جدا کنیم. در اینجا ۷ باور عمومی در مورد یوگا داریم و می خواهیم بررسی کنیم که کدام یک از آنها درست است و کدام یک غلط.

آیا یوگا درمان بیماری هاست یا شایعه ای بیش نیست؟

۱- یوگا یک تمرین ورزشی خوب برای بیماری های قلبی عروقی است.

علم این مسئله واضح است:حتی یوگای شدید قابلیت تقویت قلب و ریه ها را ندارد. یک تحقیق در دانشگاه ایالت تگزاس این نظریه را در کتاب توضیح می دهد. محققان ۲۶ زن را که در یک وضعیت مشابه در یک کلاس یوگای ۳۰ دقیقه ای مشغول تمرین بودند به بسیاری از کلوب های سلامتی مقایسه کردند. در طول سلام آفتاب زنان نزدیک ۳۵ درصد به حداکثر دریافت اکسیژن رسیدند بین آن اکسیژنی که مورد نیازشان بود و اوج سطح تمرینات ورزشی شان و اینکه چقدر از آن در زمان استراحت شان استفاده می کردند اما تنها در حدود ۱۵ درصد از حداکثر آن ذخیره می شد. برای اینکه زمینه آن را توضیح دهیم باید بگوئیم:این کمتر از ۴۵ درصدی از حداکثری بود که آنها در طول قدم زدن روی تردمیل بدست می آوردند در حالیکه در طول تمرینات ایروبیک ۵۰ تا ۸۵ درصد بوسیله مزکز دارویی پزشکی و کالج آمریکایی پیشنهاد می شود.

۲-یوگا بدن شما را با اکسیژن پر می کند

نه – این یکی نیز تحت بررسی دقیق جواب نداد. بنابر نظریه براود نفس کشیدن آرامش بخش سطح دی اکسید کربن بدن را همچنانکه هوای تازه با هوای مانده در ریه ها مخلوط می کند نتیجه کمتر از ده درصد از اکسیژن دوباره پر شده است. نفس کشیدن سریع زمانیکه به نقطه ای از تنفس عمیق و سریع باشد مغز را از دریافت اکسیژن بواسطه مویرگ های خونی محرم می سازد چرا که س��وح اکسیژن قطع و وصل می شوند. علایمی نظیر سرگیجه ، سبکی سر و سردرد می تواند نتیجه این عامل باشد و می تواند باعث ایجاد توهم و غش شود مخصوصا میان کسانی که به طور مبتدی یوگا را تمرین می کنند.

۳-یوگا هیچ صدمه ای به شما نمی رساند

واقعیت این است که دو حرکت یوگا بیشتر از اینکه فایده داشته باشند باعث ایجاد صدمه و درد در شما می شوند. با اینکه اطلاعات در این زمینه کم است موسسه سلامت ۷ هزار و ۳۶۹ مورد آسیب دیدگی در رابطه با یوگا را در دفتر خود ثبت کرده است و این اتفاق تنها در سال ۲۰۱۰ در مراکز اورژانس و کلینیک ها رخ داده است. این عدد شاید دست کم گرفته شده باشد و تعداد کسانی که از درد زانو ، کمر درد و باسن درد رنج می برد را در شمار اینها نیاورده باشند . در حالیکه تعداد آسیب دیدگان یوگا مسئله بزرگی نیست براود در مورد یک انتظار هشدار می دهد:بسیاری از کسانی که یوگا تمرین می کنند ممکن است دچار مشکل در گردن خود شوند که ممکن است اینها منجر به سکته مغزی شوند. او در این زمینه توصیه می کنید که از انجام دادن حرکاتی نظیر ایست شانه و دب اکبر که باعث فشار زیادی روی گردن می شود خودداری کرده و مطمئن شوید که مربی شما به اندازه کافی آموزش دیده و ماهر است که شما خودتان را به دست او بسپارید و زیر نظر او آموزش ببینید.

۴-یوگا برای انعطاف بدن شما و تعادل آن بسیار مفید است


البته که درست است!براود اشاره می کند که برخی از مزایای آشکار یوگا نظیر بهبود انعطاف پذیری و تعادل برای چندین دهه مورد پشتیبانی قرار گرفته و تایید شده است. چیزی که ممکن است آنقدر آشکار نباشد این است که چرا این صفات انقدر مهم هستند.تعادل ضعیف و انعطاف پذیری ریسک افتادن را تقویت می کند و شکستگی استخوان ها را تهدید می کند. عامل اصلی و محوری از مرگ بین کسانی که در مرکز بیماری ها و پیشگیری و کنترل آن به ثبت رسیده است. اغلب مردم نگران خودشان نیستند در مورد تعادل و انعطاف پذیری شان در زمانیکه جوان هستند فکری نمی کنند. اما هر دو آنها عواملی هستند که شما آن ها را از دست خواهید داد. یوگا یکی از بهترین روش هاست که از این عوامل پیشگیری کرده و این مهارت ها را برای مواجهه با روزهای پیری بیاموزید.
۵-یوگا باعث بهتر شدن خلق و خو می شود
شما می توانید خلق و خو و احساسات خود را بوسیله افزایش سطوح مواد شیمیایی مغز خود نظیر اسید گاما امینوبیوتریک یا گابا برای مدت زمانی کوتاه بهبود بخشید. سطوح پایین گابا در رابطه با اختلالات خلقی نظیر افسردگی و پریشانی مرتبط دانسته شده است. در سال ۲۰۰۷ ، یک تیم نخبه از محققان از دانشکده داروسازی هاروارد مکلین و دانشکده داروسازی بوستون کشف کردند که جلسات طولانی مدت یوگا سطوح گابا را بسیار بالا برده و ۲۷ درصد روی متوسط موضوع شادی روی ۸۰ درصد از ماده شیمیایی مغز در رابطه با خلق و خو تاثیر می گذارد. یوگا یک درمان امیدبخش برای پریشانی و افسردگی است .

۶-یوگا می تواند زندگی جنسی شما را بهبود بخشد


یوگا یک محرک جنسی است. براود می گوید:”افرادیکه یوگا کار می کنند این را می دانند اما در مورد آن صحبت نمی کنند. با اینکه علم هنوز کمی سردرگم است که چرا یوگا باعث گردش جریان خون بدن شما می شود اما شواهدی هست که باعث می شود باور کنیم که جریان گردش خون در نواحی عمومی بدن با ورزش یوگا بهبود می یابد. که امکان زندگی جنسی ما را بهبود بخشیده و هورمون هایی برای این کار ترشح می کند. اگرچه ، بسیاری نقاط مشخص و مهارت های تنفسی به نظر می رسد عامل اصلی این انگیزاننده و تحریک باشد و به مغز دستور میدهد و هورمون هایی در مورد ارگسام و اندام های جنسی ترشح می کند.

۷-یوگا برای مغز شما بسیار خوب است


زمانیکه در سی سالگی گرتا گاربو اعلام کرد:”میخواهم تنها باشم”او ممکن است واقعا نیاز به مقداری فضای خصوصی برای تمرین یوگا داشته است.او در با بسیاری از حرکات خلاقانه فهمید که نیروی تمرین به تیزهوشی مغز کمک می کند. شواهد نشان می دهد که یوگا نیمکره راست مغز را روشن کرده و مهارت هایی مانند تفکر ، تمرکز و بسیاری از مهارت های شناختی را تقویت می کند. همچنین به نظر می رسد برای ساکت کردن افکار بسیار برجسته مغز می توان پشت سر هم و جلو بود. تحقیقات روی موضوعاتی که به کوچک بودن تمایل دارند هنوز جذاب است. برای مثال ، حققان دانشگاه پنسیلوانیا و مرکز دارویی آن در فیلادلفیا مغزهای ۴ یوگائیست بی تجربه و مبتدی را که برای مدت یک ساعت در طول روز یوگا کار می کردند را اسکن کردند و فهمیدند که فعالیت بیشتر در نیمکره راست مغز آنها نسبت به چپ وجود داد مخصوصا نواحی ای که با اهداف نشستن و دستیابی در آنها وجود دارد.

منبع: ileev.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه