آیا احساس خستگی مدوام دارید؟ یا شاید کمی زودرنج و کج خلق هستید؟ مدام گرسنه می شوید؟ شما شاید خسته باشید، اما نیاز به خواب بیشتری دارید.

آیا احساس خستگی مدوام دارید؟ یا شاید کمی زودرنج و کج خلق هستید؟ مدام گرسنه می شوید؟ شما شاید خسته باشید، اما نیاز به خواب بیشتری دارید.
این روزها در آمریکا بی خوابی تبدیل به یک بیماری همه گیر شده است. بزرگ سالان باید هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت خواب کامل داشته باشند، و تعداد خیلی زیادی از ما کمتر از این میزان می خوابیم. درحقیقت ۸۰ درصد مردم از نوعی محرومیت از خواب رنج می برند.
اگر خودتان در آینه متوجه می شوید که قیافه تان خواب آلود است، در اینجا ۵ دلیل برایتان می آوریم تا بفهمید چرا خوابیدن انقدر مهم است.

آیا به اندازه کافی می خوابید: 5 دلیل برای خواب به موقع

۱٫ خواب محافظ مغز شماست
در تحقیقات جدید نشان داده شده که ما به این دلیل بعد از خواب شبانه خوب احساس آرامش می کنیم، چونکه مغز ما خودش را از مواد سمی خلاص می کند. هرقدر این مواد بد بیشتر خارج بشوند حال ما بهتر می شود. پس اگر می خواهید در طول روز به اندازه ممکن از مغز خود استفاده بهینه داشته باشید، پس زود به رختخواب بروید و به اندازه کافی بخوابید.
عملکرد احیا کنندگی خوابیدن می توانید نتیجه منطقی رفع فزاینده فرآورده های مخدر اعصاب باشد که زمان بیداری در سیستم عصبی مرکزی انباشته شده اند.

۲٫ رانندگی با حالت خواب آلودگی خطرناک است
همه ما می دانیم که در حالت مستی نباید رانندگی کرد، اما رانندگی در حالت خواب آلودگی نیز خطرناک بوده و سبب ۱٫۵۵۰ مرگ و میر (و ۴۰٫۰۰۰ مورد جراحت های بدنی) در هر سال می شود. وقتی که خسته هستیم، آرام تر واکنش نشان می دهیم، و نمی توانیم مثل زمانی که خواب شبانه خوب و سالم داشته ایم سریع عکس العمل نشان دهیم.
فاکتورهای خارجی و داخلی و فقدان آگاهی و نگرش رایج در مورد خواب سبب شده تعداد زیادی از مردم امریکا یا دچار بی خوابی گاه و بیگاه (بی خوابی شدید) یا بی خوابی همیشگی (بیخوابی مزمن) شوند. در چنین افرادی ریسک رانندگی در حالت خواب آلودگی بسیار بالاست.

۳٫ خواب ناکافی با بیماری های مزمن همراه است
وقتی خواب کافی نباشد، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و افسردگی بدتر می شود. شروع این بیماری ها سریع تر اتفاق می افتد و مدیریت کردنش سخت تر می شود.
درحالیکه ما اغلب خوابیدن را به عنوان یک فعالیت «انفعالی و غیرفعال» در نظر می گیریم، خواب کافی در انجمن سلامت عمومی بیشتر به عنوان جنبه حیاتی بهبود بخشی به سلامت و جلوگیری از بیماری های مزمن شناخته شده است.

۴٫ خستگی باعث اضافه وزن می شود
خسته بودن نه تنها ترغیبتان می کند برای انرژی پیدا کردن دنبال اسنک ها باشید، بلکه خستگی و کمبود خواب هورمون ها و در نتیجه سوخت و ساز بدن را تغییر می دهد. یعنی بدشانسی پشت بدشانسی اتفاق می افتد. دو هورمون کلیدی در این پروسه ghrelin و لپتین هستند. Ghrelin بهتان می گوید که چه وقت گرسنه هستید و وقتی خواب ناکافی دارید این هورمون بیشتر ترشح می شود. لپتین هورمونی است که بهتان می گوید غذا خوردن را باید قطع کنید و وقتی کمبود خواب دارید، بدنتان لپتین کمتری دارید.
Ghrelin بیشتر همراه با لپتین کمتر مساوی است با اضافه وزن
درنتیجه وقتی که کمبود خواب دارید، هرچه که بیشتر غذا بخورید، سوخت و ساز آهسته تر است.

۵٫ کمبود خواب باعث پیری زودهنگام پوست می شود
محققان از لحاظ آماری تفاوت های قابل توجه را بین کسانی که کیفیت خوابشان خوب یا بد است یافته اند. با استفاده از سیستم امتیازبندی SCINEXA سنی پوست، نشان داده شد افرادی با خواب نامناسب علائم فزاینده ای از پیری پوست مشهود دارند؛ مثل خط و چروک، تجمع غیریکنواخت رنگ دانه ها در پوست و کاهش یافتن خاصیت کشسانی پوست.
پس از این ۷ تا ۹ ساعت خوابی که متخصصین توصیه می کنند نگذرید. همه اجزای بدن از پوست گرفته تا مغز قدردان شما می شوند!

منبع: ileev.com

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه